Šta je Gebels govorio o Jevrejima? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Jugoslovenska dnevna štampa pre tačno 80 godina najviše pažnje na prvim stranama posvećuje primirju u Španiji, ali i sve zaoštrenijim odnosima među državama na svetskom nivou.

List Pravda tog 23. juna prenosi i izveštaj sa naslovom „G. dr. Gebels preporučuje Jevrejima da se što više klone javnosti“. Kako se ističe, ministar Rajha g. dr. Gebels govorio je u berlinskom Olšigiskom stadionu pred 120 hiljada ljudi. Ministar je bio oduševljeno pozdravljen od prisutnih koji su se skupili po starom nemačkom običaju proslave dana kada počinju dani da „kraćaju“.

„Nas grde da smo diktatori, izjavljuje g. Gebels između ostaloga, ali mi posedujemo ono što demokratiju tek čini demokratskom, naime, srce naroda. Ali, u našoj autoritativnoj demokratiji, koja se manje bavi rečima, a više delima, odavno su Firer i narod saglasni. I tako treba da ostane“.

Šta je Gebels govorio o Jevrejima? 2On je napomenuo da je broj Jevreja u Berlinu u poslednjim mesecima stalno rastao i da ih se doselilo tri hiljade u poslednja četiri meseca.

„Mi se nismo borili sedam godina u Berlinu protiv međunarodnog jevrejstva, da bi se ono danas u nacionalsocijalističkom Berlinu moglo da širi još više, nego što je to ikada smelo da čini. Ako se mi tome protivimo to nas pri tome ne interesuju klevete inostranstva“, rekao je Gebels.

Pravda izveštava i o „turniru u Vimbledonu“ i tom prilikom donosi naslov „Engleska štampa veruje da će svi jugosloveni ući u grupu 16 najboljih igrača ovog velikog turnira jer „Bauci sa Balkana“ igraju odlično“.

Dopisnik iz Londona javlja da dok naši „musketari“ i dalje nižu pobede, naša prvakinja gđa Kovač je već u prvom kolu eliminisana. „Današnja štampa opet poklanja veliku pažnju našim reprezentativcima i, hvaleći njihovu igru, ističe da će se Punčec, Mitić, Palada i Kukuljević naći među šesnaestoricom najboljih igrača turnira. Šanse naših „musketara“ su, zaista, velike, samo ako im ne bude smetalo travno igralište“, napominje dopisnik.

Tu je i vest da su seljaci tri sela na Kosovu molili da im neko pokloni crkveno zvono za njihovu novu crkvu sv. Petku u Lipljanu. Oni su je podigli na mestu nekadašnje crkve koju su srušili Turci.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Šta je Gebels govorio o Jevrejima? 3Vreme na naslovnoj strani tog dana donosi i jednu vest iz crne hronike – „Ponoćno krvoproliće na beogradskoj stanici“. Student Krešimir Blažević, činovnik Šipada, ubio je Tihomira Divjaka, inspektora Ministarstva šuma, i trgovca Petra Bilbiju, a dvojicu ranio.

Kako izveštava list, Blažević je bio „izbezumljen“ i sasvim iznenada počeo nasumice da puca na prisutne. Kada mu je nestalo municije, on se predao nadležnima i rekao: „Ja sam svršio svoje“.

U okviru rubrike „Korisne pouke“ objavljne je tekst o tome kako postati dobar daktilograf. Na početku se navodi da je pre nego što se pređe na vežbe kucanja da je jedno najvažnije upamtiti – „Sedite uspravno, noge treba da budu celim stopalom na podu, a nikako prekrštene ili uvučene pod stolicu“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari