Šta su sovjetski špijuni otkrili u Americi? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Jugoslovenski listovi Pravda i Vreme na današnji dan pre tačno osamdeset godina pišu o sovjetskim špijunima u Americi.

Šta su sovjetski špijuni otkrili u Americi? 2Otkriveni sovjetski špijuni u Americi koji su u Moskvu slali informacije o fabrici oružja u Bruklinu, kao i dokumenta o korišćenju pasoša umrlih lica kako bi članovi stranke na tuđe ime lakše putovali između Sjedinjenih Američkih Država i inostranstva, prenosi list Vreme.

Pokrenuta akcija za stvaranje podunavsko-balkanski blok neutralnih država nakon popuštanja zategnutih odnosa između Mađarske i Rumunije. U ovom bloku bi pristupile Jugoslavija, Rumunija, Mađarska, Bugarska, Grčka i Turska.

U zapadnom Sibiru vladaju tropske temperature. Zabeleženo je 30 stepeni celzijusa, ovakve vrućine u ovo doba godine i u ovim krajevima su veoma retke.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Pravda, piše o Državnoj bolnici u Sarajevu koja radi pod teškim uslovima. Svakodnevni je slučaj da se pacijenti odbijaju, broj Šta su sovjetski špijuni otkrili u Americi? 3sarajvskog stanovništva za pola veka, koliko ima od kad je bolnica napravljena, a sarajevska bolnica se povecala za samo jedan paviljon.

Zakon o izboru narodnih poslanika u Jugoslaviji nalazi se u toku izrade, poznato je da će se zakon bazirati na proporcionalnom sistemu.

U prisustvu izaslanika njegovog Veličanstva, ministar trgovine i industrije Ivan Andres otvorio Treći jesenji međunarodni beogradski sajam.

Nemačka štampa sa neumanjenom žestinom reaguje na poslednji čemberlenov govor i najavljuje najoštriju borbu protiv zapadnih sila ako ostanu pri odbijanju mirovnih predloga koje je ponudio Hitler. Oni donose novine sa naslovima “Odovornost Engleske za rat”, “London izaziva požar” i tome slično.

Jedan od nemačkih listova na kraju teksta u kojem osuđuje Englesku za odbijanje mirovnih predloga, kaže, “Nemačka će zajedno sa Italijom i Rusijom stvoriti novi konačni poredak u Srednjoj i Istočnoj Evropi.”

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari