Stanari brane zelenu oazu 1Foto: R. Balać

Mi smo stanari koji se udruženim radom nadaju da će nešto da postignu u svom dvorištu, tako arhitekta Dimitrije Nikolić, jedan od više stotina stanara iz bloka oivičenog ulicama Maksima Gorkog, Radničke i Stražilovske, predstavlja njihovu akciju ili borbu da spreče seču 15-tak stabala drveća na prostoru centra grada gde urbanisti planiraju da smeste novu zgradu pravosudnih organa Novog Sada.

Stanari su rešili da se aktivno uključe u izradu planskih dokumenata i ne žele  da budu samo nemi posmatrači tog procesa. To je samo jedna od niza lokalnih akcija Novosađana koji organizuju pobune i demonstracije zbog, kako ocenjuju, nakaradnih planova urbanista koji nasrću na zelene gradske oaze ne bi li udovoljili investitorima.

Stanari u pomenutom kvartu bore se da se očuva zelenilo u tom dvorišnom zajedničkom blokovskom prostoru. Bilo je predviđeno da se poseče svih 15 stabala, a posle „pobune“ stanara, urbanisti su ponudili novo rešenje – da se ukloni polovina drveća.

Nekoliko stotina građana protestovalo je zbog toga. Oni su podsetili da su nedavno prilikom javnog uvida u regulacioni plan bloka pravosudnih organa sasvim slučajno videli da su urbanisti predvideli da se poseče 15 stabala platana, lipe i drugih stabala kako bi se pod tom zelenom površinom napravio deo garaže za potrebe suda i da su podneli zvanične primedbe na plan.

Stanari su podsetili i da su generacije odrasle u tom parku i da je trebalo od 30 do 50 godina da drveće izraste. Kako su rekli, imaju sreće da budu redak stambeni blok u okolini kojem je ostala uređena javna površina sa dečijim igralištem.

Oni su takođe dodali da u istom dvorištu već postoji podzemna garaža koju koriste stanari, a da nova, koju planiraju gradski urbanisti, neće biti javna i biće daleko veća. Pitali su zašto se pravi podzemna garaža od 110 mesta za potrebe suda, kada će tu biti parkiranja samo za vreme radnog vremena, dok će veći deo dana i vikendom biti prazna, a na manje od 100 metara postoji velika javna garaža kraj Spensa, koja je, kako su naveli, često prazna.

Po mišljenju građana, najbolje bi bilo da se nova zgrada suda gradi u Radničkoj 2, gde je i bila prvobitno planirana. Kako su dodali, ako to već nije moguće, onda bi planiranu garažu trebalo smanjiti kako bi obuhvatala samo prostor ispod planirane zgrade, a ne i javne zelene površine, koje svakako nedostaju gradu.

Stanari svih 11 stambenih zajednica, sa oko 250 stanova su zajednički podneli primedbe na taj plan kada je bio javni uvid, učestvovali na javnoj sednici Komisije za planove u Skupštini grada. Održani su sastanci stanara u dvorištu, dva puta su se sastali sa predsednikom Skupštine grada Zdravkom Jelušićem i direktorom JP Urbanizam Dušanom Miladinovićem.

– Na drugom sastanku nam je predloženo takozvano kompromisno rešenje koje podrazumeva da se seče manji broj stabala. Za sada nije posečeno nijedno drvo, moraju najpre da dobiju građevinsku dozvolu i prijave radove – priča Nikolić.

On smatra uspehom to što Komisija za planove još nije donela zaključak, kao i to što je razmatrano i neko drugo rešenje.

Nikolić ističe da će se stanari truditi da sačuvaju ceo parkić. Pojavio se, međutim, još jedan problem. Pribavili su projekat i saznali da, iako je planirano šest spratova, to je kao desetospratnica zbog velike spratne visine. Praktično, dogodilo bi se potpuno zatvaranje bloka tako visokim objektom.

– Stanovi u Maksima Gorkog 12 koji gledaju ka Stražilovskoj ulici ostali bi potpuno bez svetla, na četiri metra bi im bio zid od suda koji je 10 metara viši od njihovog objekta. Novim zdanjem suda bilo bi zaklonjeno i prvih desetak spratova zgrade u Radničkoj 19 – navodi Nikolić.

Predstavnici stanara zatražili su od urbanista da im dostave grafički prikaz novog rešenja tog bloka kako bi upoznali sve stanare i eventualno podneli sugestije planerima.

Udruženje stanara tog bloka za sada funkcioniše kao neformalno lokalno udruženje i ne razmišljaju da ga institucionalizuju, ali ni to ne isključuju ako budu ocenili da će im to koristiti u borbi da sačuvaju zelenilo i drveće u svom kvartu. U ovoj šahovskoj partiji na potezu su urbanisti – da li će uvažiti mišljenje nekoliko stotina građana tog kvarta ili ostati pri svom rešenju.

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari