U Berlinu su počeli razgovori koji će Evropi doneti važne novosti 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Italijasnki ministar inostranih dela, grof Ćano, juče je popodne stigao u prestonicu Trećeg nemačkog carstva. Sa stanice je prvo otputovao u dvorac Belvi, gde će boraviti tokom svoje posete Berlinu, a prvi sastanak mu je bio sa nemačkim kolegom, fon Ribentropom.

Prema pisanju lista Vreme, „dramatična nedelja“ je počela razgovorima Ćano-Hitler-Ribentrop. Celokupna međunarodna javnost pridaje ovim razgovorima istorijski značaj. Listovi obeju zaraćenih strana se slažu u jednom: da će firer ponuditi Engleskoj i Francuskoj mir. Od odgovora na ovu ponudu zavisiće tok daljih događaja. Ta ponuda bi trebalo da se izvrši posredovanem Rima, tj. gospodina Musolinija. Kakav će biti odgovor saveznika, za sada nema zvaničnih izjava.U Berlinu su počeli razgovori koji će Evropi doneti važne novosti 2

Agencija Rojter javlja da će ova nedelja biti „dramatična“ upravo zbog neizvesnosti koja vlada u međunarodnim diplomatskim krugovima i mogućem okončanju sukoba velikih sila, ili njegovom daljem nastavku. Posle Hitlerovog govora pred Rajhstagom, očekuje se da će Italija nastaviti posredničku ulogu za obustavljanje rata, prenosi list Pravda.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Prema holandskim izvorima, kancelar će predložiti osnivanje poljske tampon-države i saziv koncerencije pet sila. Londonska štampa naglašava da su ovi predlozi neprihvatljivi. Britanski ministar ratne mornarice, Vinston Čerčil, održao je večeras putam radija govor u kome se osvrnuo na prethodnih mesec dana. Početak obraćanja građanima započeo je rečenicom: „Mi idemo do kraja, s Božjom pomoći i uz pomoć svega što ona donisi, ubeđeni da smo čuvari civilizacije i slobode.“

Panamerička konferencija je preporučila mere radi uklanjanja posledica rata. Agencija DNB javlja iz Paname da je Plenum Panameričke konferencije prihvatio sinoć rezoluciju koju je predložio privredni odbor. Rezolucija predviđa najtešnju saradnju svih 21 država članica Panameričke unicje u cilju da bi se uklonile teške posledice rata u Evropi.

Poljaci koji žive u Francuskoj su se zakleli na vernost u poljskoj katoličkoj crkvi u Parizu.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

U Berlinu su počeli razgovori koji će Evropi doneti važne novosti 3

U Novom Sadu je svečano otkriven spomenik Svetozaru Miletiću u prisustvu izaslanika Nj. V. Kralja, Kraljevske vlade na čelu sa predsendikom Dragišom Cvetkovićem. Prva muška gimnazija proslavila je stogodišnjicu svog postojanja, Povodom jubileja, odlikovana je ordenom Sv. Save Prvog stepena.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari