U Nišu umrla trećina od svih preminulih u Srbiji 1Klinički centar Niš Foto: Beta/Saša Đorđević

Od ukupno 1.080 smrtnih slučajeva od virusa korona u svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji u periodu od 19. marta ove godine, kada je zabeležen prvi slučaj, pa zaključno sa 1. junom, Kliničkom centru Niš „pripada“ čak jedna trećina, pokazuje baza podataka nastala na osnovu Informacionog sistema Kovid 19, koju je na svom sajtu objavio BIRN.

Prema ovoj bazi, u kovid objektima KC Niš su u tom periodu umrla 354 pacijenta, odnosno 32,7 odsto ukupno preminulih pacijenata u kovid bolnicama u Srbiji koji su pre smrti imali simptome infekcije korona virusom, bez obzira da li su je testovi potvrdili ili ne.

U tabeli koju objavljuje BIRN mogu se videti datumi rođenja, rezultati testiranja, datumi smrti i nazivi kovid bolnica u kojima su preminuli.

Naš list je iz nezvaničnih izvora niškog KC, takođe, dobio niz dokumenata koji su potvrđivali sumnje da je broj preminulih kovid pacijenata višestruko veći od zvanično saopštavanog.

Ipak, sam KC nam ni posle više od pet meseci nije dostavio podatke o broju hospitalizovanih i preminulih pacijenata sa potvrđenim ili suspektnim prisustvom korona virusa u periodu od 6. marta do 6. maja ove godine, koje smo zatražili po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Podaci nisu dostavljeni ni nakon što je Poverenik za informacije od javnog značaja, postupajući po našoj žalbi, pre više od dva meseca doneo rešenje kojim nalaže ovoj ustanovi da to učini „bez odlaganja, a najkasnije u roku od pet dana“.

Umesto toga, KC Niš nam je prosledio odgovor da „još uvek radi na ažuriranju traženih podataka, s obzirom na kompleksnost i složenost vođenja analitike, pa će tražene podatke dostaviti čim ovaj postupak bude okončao“.

Zbog ovakve, višemesečne „ćutnje“ pre dva meseca uputili smo predlog Povereniku da sprovede postupak upravnog izvršenja sopstvenog rešenja kojim je naložio dostavljanje traženih podataka.

Niški KC je, inače, sve do 2. jula ove godine odbijao da javno saopšti bilo kakve informacije o preminulim pacijentima sa potvrđenim ili suspektnim kovidom 19.

Tek od tada se na veb-sajtu ove ustanove objavljuje broj umrlih, i to samo onih kod kojih je testom potvrđeno prisustvo korona virusa.

Prema zvaničnim podacima, u ovoj ustanovi je od tog datuma preminulo 96 pozitivnih pacijenata.

– Očigledno je da nemamo realne podatke o broju umrlih, saopšte nam ih samo greškom. Više nikome ne verujem, jer „lažu i kad lažu“. Sa žaljenjem mogu da kažem da ne verujem čak ni u podatke do kojih je došao BIRN. A pravi podaci su izuzetno važni za zdravlje građana, koji se, kada im se kaže da je umrlo znatno manje ljudi od realnog broja, „pogrešno“ ponašaju i ne primenjuju mere – kaže Srđan Nonić, bivši gradski odbornik i aktivista Niške inicijative, koja je pre pet meseci od Skupštine grada i gradskog pogrebnog preduzeća „Gorica“, takođe bezuspešno, tražila podatke o broju preminulih kovid pacijenata.

Saša Živić, pedijatar u niškom KC i profesor na niškom Medicinskom fakultetu, uveren je da je „lek“ za laž i ćutanje u vezi sa brojem umrlih – udruženje Ujedinjeni protiv kovida, u čijem je Savetu.

– Mislim da je Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti Kovid 19 izgubio svaki kredibilitet zbog toga što saopštava laži. Bez obzira koliko Predrag Kon pokušavao da zamagli stvari i kao njegov patron Vučić ih učini nedokučivim, one su elementarno jasne: lažu nas stalno, broj umrlih je mnogo veći. Kolege iz niškog KC su mi nekih kritičnih dana pričale da ima na desetine mrtvih, a da pogrebnici danima ne spavaju. Istovremeno nas lažu i o broju testiranih, koji je mnogo manji od saopštavanog – kaže Živić.

Poslednjih dana ministar zdravlja Zlatibor Lončar i epidemiolozi ponovo upozoravaju da broj obolelih u Nišu raste, nakon relativno stabilne epidemiološke situacije.

Niš je tokom aprila, maja i juna bio jedno od najvećih epidemioloških žarišta u Srbiji, a niški Gerontološki centar, u kojem je u aprilu zaraženo oko 200 korisnika a preminulo više od 50, najveće pojedinačno žarište.

Niški KC je u jeku epidemije bio jedna od najvećih kovid bolnica u Srbiji, u kojoj je, prema dostupnim podacima, od sredine marta lečeno oko 5.000 pacijenata sa jugoistoka zemlje.

Ipak, ima mišljenja da nepovoljna epidemiološka situacija u ovom regionu i veliki broj pacijenata u niškom KC nisu jedini razlozi velikog broja umrlih.

Stručni savet KC Niš je, naime, početkom ovog meseca zaključio da ta ustanova nije spremna za eventualni drugi talas epidemije korona virusa, pre svega zbog loše organizaciju rada, posebno u novoj zgradi KC.

Naši izvori bliski Savetu precizirali su da je KC bio i ostao „glavni kontaminator infekcije korona virusom“ zbog toga što zaraženi i nezaraženi pacijenti nisu odvojeni, već dele iste objekte i spratove.

„Sloga“: Krizni štab stručan, ali ispolitizovan

– Ne iznenađuje me prikrivanje pravog broja umrlih od infekcije korona virusom, pošto se već godinama prikrivaju svi podaci koji ne odgovaraju stranci na vlasti. Ali, pogrešni podaci dovode do pogrešnih odluka i ponašanja ljudi. Ne sumnjam u stručnost Kriznog štaba, ali sumnjam da se politika previše umešala u njihov rad i da ima veliki uticaj na njihove odluke. Neophodno je doneti prave epidemiološke mere i vratiti poverenje građana u institucije koje vode državu i grad, a koje je ozbiljno narušeno, kaže Dejan Ilić, predsednik Sindikata „Sloga“ za jug Srbije, koji se više puta oglašavao u vezi sa zaraženim radnicima Jure i drugih kompanija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari