U Srbiji ukupno 249 slučajeva zaraze korona virusom 1Ilustracija Foto: Beta/Saša Đorđević

U Srbiji je danas registrovano još 27 slučajeva zaraze korona virusom. Ukupno 249 potvrđenih slučajeva COVID 19, saopšteno je na konferenciji za medije Kriznog štaba u Vladi Srbije.

Prema izjavi epidemiologa Predraga Kona, od poslednjeg izveštaja juče do danas do 15 časova testirani su uzorci 61 osobe od kojih je 27 pozitivno i 34 negativno na novi korona virus.

Od 27 potvrđenih slučajeva od poslednjeg izveštaja, njih 19 je hospitalizovano, stabilnog opšteg stanja, dok njih osam ima lakšu kliničku sliku i nalaze se u kućnim uslovima.

Do 15 časova danas u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirane su ukupno 822 osobe koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.

Kon je rekao da je trenutno u Srbiji 125 hospitalizovanih obolelih od korona virusa.

On je odgovarajući na pitanja novinara rekao da je zvaničan stav da maske treba da se nosi, ali da je neukusno apelovati ljude da se nose kada ne mogu da se pronađu u prodaji.

„Ima smisla u svakom zatvorenom prostoru nositi masku ili ako se približavate nekome na manje od dva metra. Ja sam stavio danas na konferenciji stavio masku da bih poslao poruku. Naš čvrst stav je da je dva metra bezbedna udaljenost i da nošenje maske na otvorenom prostoru nije neophodno, ako vam niko nije bliži od dva metra, ali je treba imati pri ruci. Nikada nismo ovo imali i morate da razumete da i mi učimo“, objasnio je Kon.

U Srbiji ukupno 249 slučajeva zaraze korona virusom 2

Na konferenciji je rečeno da je za sada u Srbiji troje pacijenata izlečeno nakon zaraze od korona virusa i da im je preporučeno da budu preventivno još 15 dana na kućnom lečenju. Reč je o pacijentima koji su ležali na Kliničkom centru Srbije, ali je ukazano da nema informacija iz drugih gradova.

Dodato je da je trenutno „šarenolika starosna struktura“ obolelih, da je najmlađa osoba rođena 1985. godine, ali da je najviše zaraženih srednjeg životnog doba. Prosečan broj obolelih je oko 50 godina i dve trećine su muškarci, ali su nadležni istakli da je nemoguće da iznose precizne statistike o polu, starosnoj strukturi i geografskoj zastupljenosti pacijenata jer je to dodatno opterećenje za zdravstvene radnike.

Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Milan Jovanović Batut Darija Kisić rekla je na početku konferencije da nije završila edukaciju za kontakte sa medijima, ali da je jasno da su nam mediji sada posebno značajni. Ona je rekla da joj se juče u emisiji na RTS dogodio lapsus.

„Prvi slučaj se desio u prvoj nedelji marta, odnosno 6. marta i odmah smo sazvali konferenciju za novinare i obavestili Svetsku zdravstvenu organizaciju“, ukazala je Kisić.

Na Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Vojvodine (KCV) trenutno se leči 11 pacijenata obolelih od korona virusa, a kod dvoje lečenje zahteva primenu mehaničke ventilacije i oni se nalaze u veoma teškom stanju, dok je stanje ostalih zadovoljavajuće.

Pitanje treba li stručnjaci i lekari građane da informišu o situaciji sa epidemijom korona virusa ili je bolje da o tome govore najviši predstavnici vlasti podelilo je srpsku javnost.

Blaga panika je normalna fiziološka reakcija, ali mnogo panike sužava čoveku svest i onemogućava ga da bude racionalan. Zato otvorite prozor, luftirajte se. Pogledajte na nebo i sunce koje je tu i koje nam govori da je priroda na našoj strani i da će nam pomoći“, kaže za Danas dr Slavica Đukić Dejanović, neuropsihijatar i ministarka bez portfelja.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je u karantinu pošto je lekar koji joj je dao vakcinu pozitivno testiran na korona virus.

Dramska spisateljica Biljana Srbljanović objavila je juče na svojoj Fejsbuk stranici da je pozitivna na korona virus i da čeka prijem u bolnicu.

I španski operski pevač Plasido Domingo izjavio je juče da je zaražen novim korona virusom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari