Uz savet pacijentkinje dobijaju i podršku 1Foto: U. Miletić

Samopregledi i rano otkrivanje raka dojke ključno je za izlečenje ove bolesti – zaključeno je danas  na obeležavanju Nacionalnog dan borbe protiv raka dojke, koje je organizovalo Udruženja žena obolelih i lečenih od raka dojke „Budimo zajedno“.

– U Srbiji godišnje oboli više od 4.000 žena, a umre 1.600. Svaka 12 žena u Srbiji oboli od raka dojke, bolesti koja je praktično izlečiva, ako se otkrije u ranom stadijumu – kaže dr Dragana Jovićević, epidemiološkinja na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije. Ona ističe da je problem što se žene javljaju u već poodmaklom stadijumu kada je bolest uznapredovala i kada su šanse za izlečenjem limitirane.

– Želim da ukažem da je prevencija i rano otkrivanje veoma bitno. Pratimo trendove u Institutu te su naši onkolozi „u koraku sa svetom“, a isto tako i što se terapije tiče, stoga naše pacijentkinje dobijaju apsolutno odgovarajuću terapiju – naglašava Jovićević.

Marija Andrijić, psihološkinja sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, kaže da kada osoba kada sazna dijagnozu prolazi kroz niz psiholoških stanja, osećanja i reakcija u odnosu na samu dijagnozu.

– Kod nas i dalje prva asocijacija vezana za ovu dijagnozu jeste patnja i bol. Međutim, to ne mora da bude, i nije tako. Iz tog razloga važno je da se o svemu ovome priča. Nakon dobijanja dijagnoze pacijentkinju upućujemo u Savetovalište gde mi nakon procene i u zavisnosti od njenih potreba pravimo plan podrške – ističe Andrijić.

Ona naglašava važnost edukacije javnog mnjenja jer ako se žene ranije jave na pregled i bolest otkrije ranije, ona je izlečiva.

– U svetu imamo na stotine hiljada ljudi koji su izlečeni od ove bolesti, zato apelujemo da se odlazi na redovne preventivne preglede, kako bi se bolest otkrili u fazi kada je izlečiva. Važno je i to da pacijent ima pravu informaciju o tome od čega boluje i da može aktivno da učestvuje u donošenju odluka ali i u prevenciji tegoba – Andrijić.

Portparolka Hitne pomoći Nada Macura ističe da svaka od nas može u nekom momentu napipati neki čvorić u dojkama.

– Nije sramota ući na onkologiju ili bilo koju drugu zdravstvenu ustanovu. Ovi javni skupovi nisu namenjeni da bi se delile ruže nego upravo da se žene upute na preventivni pregled i samopregled – ističe Macura

Domina Spasić, predsednica Udruženja žena obolelih i lečenih od raka dojke „Budimo zajedno“, kaže da to udruženje pruža iskustvenu pomoć i podršku svim obolelim ženama.

– Poruka ženama koje saznaju da boluju od raka dojke je da treba pobediti strah koji se pojavi od same dijagnoze, da dođu u udruženje i dobiju niz korisnih, praktičnih saveta, jer sam tok lečenja ima i prateće elemente, koji su prolaznog karaktera, a koji mogu da uznemire i da uplaše ženu. Iskustvo, priča sa nama, ali i otvorenost je ono što je njima neophodno u startu lečenja. Organizujemo dolaske lekara u Udruženje gde žene lagodnije pitaju jer je opuštenija atmosfera, pa tako dobiju korisne informacije – kaže predsednica i dodaje: „Moj savet svim zdravim ženama jeste da idu na preventivne preglede, zbog čega smo mi danas ovde, jer samo otkriveno na vreme je lako izlečivo, sa manje tegoba i čovek se lakše vraća svom životu, a one koje su već ušle u bolest, savetujem da budu hrabre i da nas posete, da podele sa nama svoje iskustvo i da zajedno prebrodimo problem – ističe Spasić.

Muškarci neinformisani

Epidemiološkinja Dragana Jovićević je naglasila da se i kod jednog procenta muškaraca dijagnostikuje rak dojke a lečenje je identično kao i kod žena, sve sa određenim vrstama terapije, prođu faktički isti ciklus ko i žene. Na pitanje da li su muškarci svesni da se i njima može desiti da obole od karcinoma dojke, epidemiološkinja kaže da nisu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari