Uzbudljive priče o crnoj rupi na tribini u SKC 23. maja 1Foto: Promo/Naukakrozprice.rs

Dugo najavljivana i očekivana prva fotografija crne rupe, koja je objavljena 10. aprila, privukla je globalnu pažnju svetskih medija.

Slična brojnim umetničkim ilustracijama i pretpostavkama, fotografija prikazuje crnu rupu u središtu galaksije M87, a snimio  ju je tim od 200 istraživača okupljenih na projektu Event horizon teleskopa.

Uzbudljive priče o crnoj rupi na tribini u SKC 23. maja 2
Foto: Promo/Naukakrozprice.rs

Mada nije uzdrmala pretpostavke o izgledu crnih rupa koje postoje već više od 50 godina, fotografija nas podseća da se iznova zamislimo nad pitanjima o prirodi crnih rupa, njihovom nastanku, fizici i filozofiji. Uprkos, velikoj medijskoj pažnji koju je privukla istorijska fotografija, o ovim temama nije bilo mnogo reči.

Pojedini teoretičari čak smatraju da bi crne rupe mogle biti uzajamno povezane takozvanim crvotočinama koje spajaju različite delove svemira, što je, nedokazano, ali zgodno, u SF žanru omiljeni prolaz za brzo putovanje u udaljene galaksije.

Više o ovim, ali i najrazličitijim drugim uvrnutim idejama (od kojih su neke čak i dokazane osmatranjem) govoriće učesnici tribine „Priče iz crne rupe“ Instituta za fiziku u okviru inicijative Nauka kroz priče, u četvrtak, 23. maja u 19 časova u Velikoj sali SKC-a.

O fizici, psihologiji i filozofiji Ajnštajnovog univerzuma govoriće:

  • Dr Nemanja Martinović, astronom, Astronomska opservatorija Beograd
  • Dr Slobodan Perović, filozof, Odeljenje za filozofiju, Filozofski fakultet
  • Dr Marko Vojinović, fizičar, Institut za fiziku u Beogradu
  • Jelena Milutinović, naučna novinarka, Al Jazeera Balkans

Moderator tribine je Slobodan Bubnjević, urednik portala Naukakrozprice.rs, a ulaz je slobodan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari