Više novinara nego radnika i mašina u Skadarliji 1Foto: Miroslav Dragojević

Blato, rupe i zvuci otužne muzike koja nadjačava tišinu prazne ulice izbrisali su duh boemske Skadarlije a radovi u okviru još jedne u nizu faza rekonstrukcije čine da Skadarska ulica sve više liči na Skadar na Bojani po kome nosi ime.

Dok se u javnosti diže buka oko toga zašto se opet raskopava kaldrma i koja je ovo po redu rekonstrukcija, muk tišine dominira jednom od najpoznatijih ulica glavnog grada.

Beograđani, informisani o radovima prvo preko društvenih mreža pa tek onda od zvaničnika, do sada su shvatili da kroz blato i radove ne mogu da prođu, pa kada stignu do raskopanog dela skreću svoju putanju u okolne ulice uz tiho frktanje.

Sreća u nesreći izazvanoj pandemijom je što turista u Beogradu skoro da i nema, pa ovi radovi neće mnogo poremetiti promet turizma i ugostiteljstva.

Ipak, jedna grupa turista iz Španije našla se juče na kaldrmi Skadarlije, ili barem onome što je od nje ostalo.

Vidno zbunjeni radovima, pitali su glasno svoje vodiče – da li je ovo ta boemska četvrt, zašto se raskopava, da li će se nešto novo tu napraviti.

Jedan od njih gleda blato pa zaključuje da su ovaj lokalitet mogli i da preskoče.

Umesto toga, sada moraju da preskaču blato i bare u raskopanom delu ulice.

Na nesreću ugostitelja, turisti se ne zadržavaju, a sada ni lokalci nisu radi da ulaze u kafane do kojih moraju preko blata.

Uklonjene su im i bašte, uz obrazloženje gradskih vlasti da neke od njih nisu bile propisno postavljene, te da će se ovo urediti nakon rekonstrukcije.

Istina, nije cela ulica raskopana, radovi su na delu od Skadarlijske česme do raskrsnice sa Gospodar Jevremovom ulicom, ali ipak je cela ulica pusta.

Umesto zvukova bagera i ašova, promaljaju se samo note tugaljive narodne muzike iz Dva Jelena, u ostalim lokalima se ni žamor ne čuje.

Na ulici trenutno ima više snimatelja i novinara, koji pokušavaju da snime prizore radova, nego samih radnika ili mašina.

Zapravo, tokom našeg obilaska nijednog radnika nije bilo a jedini trag ekipa koje rade nešto ostavilo je malo vozilo za prenos šuta.

Nigde duž ulice nije postavljena ni građevinska tabla koja bi ukazala ko izvodi radove i do kada će oni trajati, što Beograđane u ovom trenutku najviše interesuje.

Jedino objašnjenje o tome stiglo je od gradskih čelnika, koji su ukazali da je ovo redovno održavanje, te da će se žuriti da se sve završi do početka nove letnje sezone.

Ne čudi skepsa građana prema ovakvim najavama, s obzirom na trajanje i kašnjenje sa završetkom rekonstrukcije obližnje Ulice Cara Dušana.

U nastavku istorijske celine Skadarlije, odvija je još jedna istorijska scena – zidanje Skadra na Bojani, kako mnogi opisuju ove radove.

Rekonstrukcija poteza od Ulice 27. marta do Dušanove, u fazama traje još od jula 2019. godine a rokovi za završetak pojedinih faza probijani su u više navrata.

Deo koji obuhvata ulicu Cara Dušana trebalo je da bude završen u septembru prošle godine ali ni to nije ispoštovano pa je deo ulice pušten u saobraćaj, dok su za pešake ostale ploče i nezavršeni trotoari koje moraju da preskaču i zaobilaze.

Stojčić: Poslednja faza uređenja

Glavni gradski urbanista Marko Stojčić izjavio je juče da je u beogradskoj boemskoj četvrti Skadarlija u toku poslednja faza rekonstrukcije, kao i da se središnji deo Skadarske ulice sada prvi put obnavlja. On je rekao da se radovi finansiraju iz gradskog budžeta a da su nosioci radova gradska javna preduzeća, tako da nije bilo posebnih nabavki, već je u pitanju redovan program uređenja pešačkih i saobraćajnih površina, saopštio je Beoinfo. „Očekujemo da u naredna tri meseca bude završena rekonstrukcija središnjeg dela Skadarlije, gde se nalaze krupniji obluci i kocke, kao i bočne strane, to jest trotoari sa sitnijim oblucima na kojima će se, kao i do sada, nalaziti bašte, ali će to morati da se uradi po svim postojećim propisima koji važe za Skadarliju“, rekao je Stojčić. On je naveo da će bašte svih kafana na Skadarliji biti unificirane, a dizajn i projekat prilagođeni boemskoj četvrti, najvažnijem kulturno-istorijskom delu Beograda kada je turizam u pitanju. D. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari