Srbija sporo izvršava presude, a broj tužbi raste 1Foto: EPA-EFE/ PATRICK SEEGER

Većina tužbi protiv Srbije ostaje nerazrešena od strane domaćih vlasti, pokazuje godišnji izveštaj Saveta Evrope o izvršenju presuda Evropskog suda za ljudska prava, koji je juče objavljen.

Broj tužbi protiv Srbije Evropskom sudu za ljudska prava u prošloj godini je porastao na 38 novih slučajeva, u odnosu na prethodnu godinu kada ih je bilo 24, ali ono što zabrinjava je što su skoro svi, njih 37 od 38, slučajevi koji se ponavljaju, odnosno oni koje je Komitet ministara Saveta Evrope već razmatrao.

Značajno je opao i broj slučajeva po kojima je Srbija izvršila uspešno sve odredbe presude – te je u prethodnoj godini bilo svega 52 „zatvorena“ slučaja u odnosu na 2016. godinu kada ih je bilo 111.

Jedini napredak u odnosu na prethodnu godinu vlasti u Srbiji ostvarile su po broju slučajeva koji su „na čekanju“, odnosno u kojima je izvršenje presude još uvek u toku, i sada ih ima 148, što je neznatno manje od 162 iz 2016. godine.

Što se tiče odšteta koje Srbija treba da isplati po svim presudama – ukupan iznos obeštećenja građanima iznosi nešto više od 147.000 evra, a od toga je naša zemlja u prošloj godini isplatila iznose samo za 21 presudu, dok za 24 nije dostavila informacije.

Slučaj „nestalih beba još uvek se navodi kao jedna od najvažnijih neispunjenih obaveza Srbije prema Evropskom sudu. Ovde se navodi da Srbija još uvek nije omogućila ispitivanje sudbine dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta, što je jedna od glavnih odredbi presude u predmetu „Zorica Jovanović protiv Srbije“.

Komisija za „nestale bebe“ posle svih rokova

Vlada Srbije formirala je Komisiju za istrage o „nestalim bebama“ 16. marta ove godine, nekoliko dana pošto je Savet Evrope izvestila da je ovo učinjeno. Komisija za utvrđivanje odgovornosti državnih organa u slučajevima nestanka dece iz porodilišta obrazovana je odlukom Vlade Srbije od 19. marta, u koju je Danas imao uvid, i to kao povremeno telo koje bi svoje zadatke trebalo da obavi za dve godine, sa mogućnošću produženja ovog roka.

U sastav komisije ulaze predstavnici Republičkog javnog tužilaštva, Ministarstva zdravlja, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva pravde, Ministarstva za rad i socijalna pitanja, Ministarstva državne uprave i udruženja „Za istinu i pravdu o bebama“. Komisija ima mogućnost i da angažuje spoljne saradnike i stručnjake kako bi lakše sprovela istrage.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari