Zeleni klimatski fond o mogućnostima finansiranja projekata adaptacije na promenu klime 1Foto: Freeimages/ jaylopez

Zeleni klimatski fond jedna je od najpovoljnijih mogućnosti finansiranja aktivnosti na smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, ali i smanjenju šteta i gubitaka od elementernih nepogoda, izjavio je danas državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Bogdan Igić.

Igić je na drugom konsultativnom sastanku sa zainteresovanim stranama u okviru projekta „Jačanje kapaciteta Republike Srbije za efikasno angažovanje sa Zelenim klimatskim fondom“, istakao da Vlada Srbije Zeleni klimatski fond vidi kao odličnu priliku za transformaciju domaće privrede u efikasnu i inovativnu.

„Klimatske promene su najveći izazov našeg vremena koji se može samo usporiti jedino kroz mitigaciju i adaptaciju na klimatske promene“, izjavio je v.d. stalnog koordinatora UN u Srbiji Hans Šoder i dodao da Agencija UN za životnu sredinu, kao i nekoliko drugih agencija UN-a u Srbiji podržavaju Vladu Srbije u naporima da se adaptira na promenu klime.

Na sastanaku su predstavnici Zelenog klimatskog fonda prezentovali mogućnosti za finansiranje projekata iz oblasti smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte i adaptacije na klimatske promene.

Cilj sastanka je bio da pruži informacije svim potencijalnim učesnicima u projektima koje finansira Fond, kako bi se saradnja za Fondom učinila efikasnijom i svrsishodnijom.

Svrha projekta je da se, uz koordinaciju sa zainteresovanim stranama – institucije Vlade, lokalne samouprave, organizacije civilnog društva, javne i privatne kompanije, banke i druge finansijske institucije, žene i osetljive grupe i drugi, identifikuju prioriteti za finansiranje iz Fonda odnosno pripremi tzv. Nacionalni program prioriteta za finansiranje iz Zelenog klimatskog fonda, navedeno je u saopštenju.

Zeleni klimatski fond (Green Climate Fund – GCF) je međunarodni fond osnovan 2010. godine pod okriljem Okvirne konvencije UN o promeni klime (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC).

Usvajanjem Sporazuma iz Pariza pod Кonvencijom, Zeleni klimatski fond postaje ključni finansijski mehanizam za sprovođenje Sporazuma, odnosno jedan od ključnih alata za ograničenje rasta srednje globalne temperature na dva stepeni Celzijusa.

Cilj Zelenog klimatskog fonda je promovisanje aktivnosti koje vode smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i povećanju otpornosti na izmenjene klimatske uslove u zemljama u razvoju.

Sredstva za potrebe Zelenog klimatskog fonda obezbeđuju industrijski razvijene zemlje i to kako iz zvaničnih državnih izvora, tako i iz drugih izvora i privatnog kapitala.

Zeleni klimatski fond finansira projekte i programe mitigacije (smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte) i adaptacije (prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove) koje pripremaju vlade, kao i javni i privatni sektor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari