Ženidba veliki izazov za seljake u okolini Bitolja 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Zbog čega je u okolini Bitolja ustaljen običaj ugovorenih brakova kupovinom, pisao je list Vreme, pre 80 godina, dok je list Pravda izvestio o situaciji u kojoj se našao jedan diplomirani lekar iz Pariza.

Kako prenosi list Vreme, u okolini Bitolja u životu seljaka pitanje ženidbe predstavlja veliki izazov. Kako pri ženidbi glavnu uloga igra novac, bogatiji su u prednosti u odnosu na siromašne.

Ženidba veliki izazov za seljake u okolini Bitolja 2
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Udovci imaju još veći problem. Mlade devojke teže pristaju na takav brak dok su udovice nezaiteresovane za ponovnu udaju.

Kupoprodaja žena ružan je običaj i datira od davnina. On se održao iz dva razloga: u ovom kraju Jugoslavije veći je broj muškaraca od žena, dok bi drugi razlog bio još uverljiviji i ticao bi se činjenice da se na taj način dobija u domaćinstvu još jedna nova radna snaga.

Udavače ovog kraja u bračnu zajednicu ne unose miraz, i u većini slučajeva su starije od mladoženja.

Roditelji mladoženje imaju glavnu reč i oni se u većini slučajeva potrude da za svog sina „kupe“ ženu još pre nego što se on vrati iz vojske.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke. 

O borbi protiv nadrilekarstva u Parizu obaveštava nas list Pravda.

Ženidba veliki izazov za seljake u okolini Bitolja 3
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Naime, jedan pariski građanin uhapšen je i optužen da se bavio nadrilekarstvom.

Međutim, na saslušanju on je pred policijskim činovnikom izvadio svoju lekarsku diplomu i kazao: „Ja sam, gospodine, diplomirani lekar. Dok sam imao lekarsku ordinaciju radio sam slabo, međutim od kada sam počeo da lečim po selu predstavljajući se kao nadrilekar posao mi se neverovatno povećao.“

Ovaj slučaj nam najbolje govori u kojoj meri je u narodu ustaljeno verovanje u moć gatara, vračara i nadrilekara.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari