Nude Vučiću 2.000 glasova za zaostale zarade 1Foto: EPA/ Michael Kappeler

Nekadašnji radnici Zastave kamioni u stečaju, koji već godinu i po dana bezuspešno traže isplatu zaostalih zarada u iznosu od 207 miliona dinara i povezivanje radnog staža za period od 2010. do 2018., najavili su da će 16. juna da organizuju protest ispred Skupštine Srbije i protestnu šetnju do Ministarstva privrede u Beogradu.

Putu za Beograda, prethodiće, kako je juče rečeno, veliki protest „kamiondžija“ koji će, ispred Skupštine grada Kragujevca, biti organizovan 15. juna.

Predsednik organizacionog odbora protesta bivših „kamiondžija“ Milojko Popović rekao je juče novinarima da je „delegacija radnika u ponedeljak išla u Beograd, ali da predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije hteo da ih primi, iako su dva puta dolazili ispred vrata njegovog kabineta“.

– Mi smo ponudili glasove radnika i članova naših porodica, najmanje 2.000 glasova, da nas uzmu u zaštitu i isplate nam dugovane zarade. Pošto to nije prošlo, danas ćemo naše glasove ponuditi za lokalne izbore gradonačelniku Radomiru Nikoliću – kazao je Popović, poručivši da će, ako i aktuelna gradska vlast odbije glasove radnika u zamenu za isplatu njihovih zaostalih zarada, to isto da ponude drugima, jer „ima ko hoće“.

Istakao je, pritom, da radnici nemaju drugi izbor, jer nisu uspeli svi dosadašnji pokušaji da se reši njihov problem. Poslednji put, kako kaže, „slagao ih je državni sekretar Ministarstva privrede Dragan Stevanović“.

Bivši radnici Kamiona ranije su se, na predlog Ministarstva privrede, a zarad brže isplate dugovanja, odrekli kamata od ukupno 100 miliona na svoja potraživanja.

Nekadašnji radnici zastave kamiona u stečaju insistiraju da im se zaostale zarade isplate prema Protokolu koji je, 2008., nakon dolaska Fijata, Vlada Srbije potpisala sa reprezentativnim sindikatima Grupe Zastava vozila, prema kojem je država u obavezi da zbrine radnike te kompanije nakon rešavanja statusa fabrika koje su poslovale u njenom sastavu.

Kamioni su u stečaju od 19. septembra 2018., kada su se, smatraju bivši radnici te fabrike, stekli uslovi za primenu Protokola iz 2008., čiji je jedan od aneksa 2013. potpisao i tadašnji prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.

Kamiondžije insistiraju na primeni Protokola, zbog toga što ne veruju da svoja potraživanja mogu da naplate iz stečajne mase nekadašnje Zastavine fabrike kamiona, koja je, kako tvrde, već uveliko razvučena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari