Blizina i daljina

Ostavite komentar


  1. Oko 80% komunikacije je neverbalno. Pogled, govor tela, način sedenja, pristajanje ili izbegavanje dodira, položaj stopala sve to govori mnogo sagovorniku. A na neformalnim sastancima uz kaficu ili čašu vina često više obaviš nego na 10 formalnih. Stare oprobane stvari su često bolje od novih, isto važi i za tradicionalnu nacionalnu državu i porodicu.

  2. Koincidencija je da sam o ovome pre nekoliko dana pogledao video konferencijski intervju sa tri animatora firme Pixar koji rade na novom filmu od kuće i žalili se kako ima nedostaje rad u firmi. Pomenuli su da u Pixar-u nema mnogo toaleta, a da u kancelarijama nema korpi za otpatke. Kada hoćeš do toaleta ili da da baciš papirić, moraš da prevališ dobar put i onda naletiš na barem 10 kolega s kojima proćaskaš. Rekli su da je Pixar taj koncept „ukrao“ od Stiva Džobsa. Bilo mi je neobično da poslodavac želi da po hodnicima pričaš s kolegama, umesto da rmbačiš u kancelariji. Uvaženi profesor Kišjuhas je lepo objasnio zašto je to tako.

    1. Sve je to nesummnjivo tacno, ali, moderna sredstva komunikacije sprecavaju rasplinjavanje u razgovoru, kako poslovnom, tako I u privatnom. Vecinu saradnika na poslu sam poznavala pre elektronske/digitale komunikacije, ali, bilo je i suprotnih slucajeva. Uostalom, dobri naucnici su senzibilna bica, ne fali im tapsanje po ramenu.

  3. U poslednje dve od tri kolumne Kišjuhas se obrća samo čitateljkama što predstavlja i vrstu namerne provokacije ali i mnogo otkriva o njegovom karakteru i načinu razmišljanja.
    Kada se udruže feminizirani, slabi muškarci i pogrešno i površno emancipovane žene dobijamo otprilike ovakav način razmišljanja-i poseldično propadanje evropskih država, pri čemu ne mislim na ovu poslednju kolumnu koja je manje-više korektna i iznosi opšta mesta. Žalosno je ipak da npr.na razgovorima za posao samo 8% zavisi od onoga što kandidat govori, a ostalih 92% zavisi od tzv.neverbalne komunikacije, gestikulacija, načina sedenja, boje glasa i sl.

  4. Pošto mi cenzurišu prethodni komentar, pretpostavljam i zašto, da pitam šta predstavlja obraćanje u dve od tri poslednje kolumne Kišjuhasa samo čitateljkama. Znam kako bi se to moglo tumačiti, ali to ne može da prođe u etar pa samo da postavim pitanje?

  5. Gejts je izjavio da će se 50% sastanaka i 30% službenih putovanja u narednom periodu odvijati on-line!

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

Naslovna strana za 18. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Zdravko Šotra, filmski režiser

Danas čitam danas, Danas sam čitao juče i sutra ću čitati Danas zato što je to sve što nam je ostalo od dnevne štampe.