Bonito Oliva je stvorio i uništio siromašnu umetnost (arte poveru) koja je krajem šesdesetih ispoljila bunt protiv buržoaske umetnosti i otvorila dokaze novih estatskih mogućnosti. I sa malo para mogu se načiniti odgovorna umetnička dela. Šta se sad, uopšte, može desiti na planu uzbuđenja kad je mnogo mladih umetnika namamljeno samo na vrednost novca, pa čak u njemu vidi predlog za snabdevanje dara i talenta. Nikad nisam pripadao partijskoj, nacionalnoj ili lobističkoj potpori u stvaranju, zbog toga su i mene i moje prijatelje (u svim režimima od tita pa do danas) mimoilazile milosti fondova koji su stvarani ideološki ili od poreza građana. Zanimala me je umetnost posvećenja. Ali takav stav uvek pripada grupaciji nestimulisanih, neprimećenih i odstranjenih. Šopenhauer je kazivao: Ignorisanih!

Naravno da nikada nisam ignorisao skromnost i onda može biti predlog za korektnost – u kulturi, ali sam shvatio da treba progovoriti o nepravdi i debalansu u samom umetničko-političkom esnafu. Piter Bruk je govorio – I dobrota je važna pored estatike. Zbog toga sam smatrao da nije važno samo delo koje je umetnik isklesao, nego i šta je od autora načinilo to klesanje.

Svedoci smo strašnog osiromašenja kulture, a emancipacija ljudi je moguća prvenstveno kroz ekologiju i umetnost. Te dve stvari podižu ekonomske standarde, privredu, življenje.

Ne moram(o) biti na platnim spiskovima, na budžetima… ali se treba boriti za ono što krči epohu i čini naše prostore emancipovanim. To su oni koji kroče u estetsko-i-etičko. Tipičan problem desio se oko Ministarstva kulture koje nema sluha za hrabro i autentično. Oni koji hodaju ispred epohe kod nas su nevidljivi, čak bačeni ispod svih margina… Porodica bistrih potoka, kao centar humanizma, kulture i ekologije, u trajanju od četiri decenije, kao i mnogi drugi, mimoiđena je od strane Ministarstva kulture. Ni takva mala sredstva, sa kojima načinimo deset puta više efekata, jer je u pitanju ogroman entuzijazam, nisu zavredela pogled Ministarstva kulture, ministra, ni komisije…

Zato tražimo 20 din. (dvadeset dinara) od Ministarstva, samo da osetimo pomoć u ovim teškim trenucima. Eto, bićemo zadovoljni ako nam uplate dvadeset dinara da nastavimo „Šumes“, naše „Repertoarsko šumsko pozorište“, sesije, izložbe, okupljanja u sred šume i livada, gde se nada i optimizam još ne satiru. Čak, možda, žive sami od sebe. Nova deviza umetnika mora biti: Izdržati, Stvarati, Solidarnost!

Ne postoji dobra ekonomija, postoji samo dobra raspodela onoga što imamo. U Srbiji živi najsiromašnija umetnost, ona Beketovska – koja se besmislenom hrabrošću ne predaje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari