Potpisi za kvislinga 1Foto: Luca Marziale / Danas

Vraćajući se sa posla peške od Slavije ka centru grada kod Doma Narodne skupštine Srbije, kolega Miloš Mitrović, urednik spoljnopolitičke rubrike Danasa i ja primetili smo grupu od četvoro ili petoro mladih ljudi. Većina njih je bila obučena u crno, sa trakama na levoj ruci.

Držali su dve zastave ( njihovu verziju srpske trobojke i organizacije kojoj pripadaju) a ispred njih je bio štand.

Ispostavilo se da je reč o pripadnicima Monarhističkog kluba „Carostavnik“ koji su skupljali peticiju za podizanje spomenika u Beogradu generalu Milanu Nediću, poznatom po tome što je za vreme okupacije

Jugoslavije u Drugom svetskom ratu formirao vladu koja je sarađivala sa nacistima.

„Carostavnik“ se zalaže za „obnovu Trećeg srpskog kraljevstva“ koje treba da vlada kroz „samodržavlje“. Drugim rečima, „carostavci“ se zalažu za apsolutnu monarhiju, a protivnici su i parlamentarne demokratije i socijalizma.

Delatnost „Carostavnika“ se odvija “ pod duhovnim pokroviteljstvom preosvećenog episkopa Akakija“, poglavara zilotske „Srpske istinski pravoslavne crkve“ koja se protivi „bilo kakvom opštenju sa jereticima“, odnosno članstvu zvanične SPC u Svetskom savetu crkava. Dakle, reč je o ultradesničarski orijentisanim verskim fanaticima.

Nedićevih pristalica ima. Ne mnogo, ali su prisutni. Svugde u Evropi postoji krajnja desnica kao produkt društveno političkog sistema u kome deluje, pa tako i u Srbiji. Međutim, ono što treba postaviti kao pitanje je kako je prikupljanje potpisa za spomenik Milanu Nediću uopšte moguće?

General Nedić je tokom Drugog svetskog rata bio kvisling. Sluga okupatora. Njegov saradnik u ratnim zločinima. Zbog toga mu je posle rata trebalo biti suđeno ali nije jer je dok je bio u pritvoru izvršio samoubistvo. Nedić nije označen kao izdajnik samo od strane vlasti socijalističke Jugoslavije već ga je prethodno kao takvog kvalifikovala i izbeglička kraljevska vlada u Londonu.

Kako je onda u takvoj situaciji moguće da nadležni u Srbiji dozvole da se organizuje javno prikupljanje potpisa za spomenik kvislingu i ratnom zločincu Milanu Nediću? Pripadnici kluba „Carostavnik“ su sasvim sigurno imali dozvolu za to jer su policajci u blizini bili potpuno nezainteresovani za njihovo prisustvo.

Kako je moguće da Ministarstvo unutrašnjih poslova odobri bilo kakvu manifestaciju koja promoviše saradnika okupatora iz perioda Drugog svetskog rata? Naime, kao što bi bilo potpuno neprihvatljivo skupljati potpise za spomenik Hitleru isto tako je neprihvatljivo prikupljati potpise za spomenik njegovom bliskom savezniku Nediću.

Sasvim je jasno i opravdano da bi policija sprečila skupljanje potpisa za spomenik Hitleru pa je pitanje na mestu zašto to nije učinila, pre nekoliko dana, u slučaju Nedića?

Sa pravom se može konstatovati da antifašistički aktivisti govore istinu kada tvrde da se u Srbiji vrši revizija istorije sa ciljem da se osvedočeni kvislinzi predstave kao „pozitivci“.

Nesporno je da je afirmacija fašističkih saradnika poput Milana Nedića nedopustiva.

Ukoliko ne postoje jasna zakonska rešenja zbog čega policija ne može da zabranjuju sramne skupove poput ovog koji je organizovao „Carostavnik“, nadležni su u tom slučaju u obavezi da ih što pre donesu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari