Većina izabranih poslanika, ubrajajući opoziciju, intimno je antievropski i antireformski orijentisana. Ta većina platformu mandatara kao da smatra još jednim od njegovih hirova: promešavši karte na prevremenim izborima, i odugovlačenjem, potvrđuje da je jedini gazda, koji tlači i „svoje“ i „tuđe“. Politički otac ga je još jednom podsetio na zajedničku prošlost.

Ta prošlost je platforma histerije dezorijentisanog „građanskog“ društva, koje se ponovo srozalo na razinu Osme sednice. Sadržaj ekspozea, resursi neophodni da se platforma realizuje do 2020. približavanjem članstvu u EU, pre svega unapređenjem respektabilnosti sistema u evropskom okviru, politički i profesionalni ministarski kapaciteti, sve je to u senci verbalnih ekscesa izabranih poslanika, ili mišljenja o seksualnom opredeljenju ministarke, i njenom mestu u vladi u tom smislu, koja su nudili Palma i njemu intelektualno ravni samozvani LGBT lideri.

Ponovo je politička prošlost mandatara važnija od političke platforme (koja bi trebalo da je u važnim pojedinostima prihvatljiva svim snagama centra). Na besmisao te pseudoetike ovih dana je podsećala studija Momčila Đorgovića, da je mejnstrim naše političke kulture, i zvanične kulture uopšte, politička zajednica poltrona, cinkaroša, kmetova i slugu. Naše veličine su sitne komunjare i još bedniji nacionalisti. (Potvrđujem, iz životnog, porodičnog iskustva, da su ponuđene opservacije naše intelektualne palanke zasnovane na činjenicama, uz uvažavanje onovremenih društveno-političkih prilika.) Svakome ko promoli glavu iz te mihizovsko-ćosićevske močvare ista se ima skinuti s ramena, pa makar to bio i aktuelni diktator, kako ga vide cenzurisane naslovnice dnevne štampe.
Da zaključim: mandatar je iskazao jasno evropsko opredeljenje, otvorio nove puteve saradnje i sa albanskim i sa srpskim Kosovom, prioritete postavio na finansijama i investicijama (Srbija je, vekovima unazad, gotovo beznadežno siromašna i katastrofalno geografski pozicionirana), analizirao izazove reindustrijalizacije i oslonac na nove tehnologije, pozvao na rast kompetitivnosti ekonomije, najavio nastavak reforme javnog sektora (izazova težeg od kosovskog), podsetio da su najvažniji trgovinski partneri EU i CEFTA, obećao unapređenje rejtinga na Doing Business listi Svetske banke, uvažio preporuke MMF-a protiv budžetskog rasipanja, zauzeo se za bezbednosnu saradnju sa EU i susedima, istakao značaj nauke i obrazovanja primenjenih u industrijsko-tehnološkom razvoju, najavio oslonac poljoprivrede na respektabilne međunarodne finansijske institucije, obećao unapređenje digitalne infrastrukture i IT sektora, naročito u obrazovanju, itd., da ne dužim, svestan da iritiram publiku ovih novina. Samo sam slobodan da podsetim na prioritete javnog interesa. Nisu posebno pomenuti odnosi s Hrvatskom i pitanje hrvatske manjine, nisu dovoljno istaknuti pozitivni pomaci u punoj legitimizaciiji LGBT prava i njihovo dalje širenje u punom progresivističkom kapacitetu, i možda su se mogle naglasiti prednosti razvoja javno-privatnog partnerstva u svim resorima. Ali medijska pljuvačina i blesavo durenje ionako razorene opozicije neće pomoći u realizaciji potrebe da javnim pritiskom utičemo na korekcije ponuđenog programa, u bilo kom političkom pravcu, izuzev u smeru nove društvene regresije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari