U jeku izbornih muka, Srbija tek minornu pažnju posvećuje najpoznatijem kontinentalnom takmičenju lakih nota Pesmi Evrovizije, koja se održava 22-26. maja u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana. Pojedini nemački mediji i političari se pitaju – da li je Baku pravo mesto za održavanje Pesme Evrovizije? Naravno, nemaju ništa protiv grada, već ih brine stanje ljudskih prava u Azerbejdžanu, čijeg predsednika Ilhama Alijeva mnogi optužuju da je diktator.

To je, da podsetim, gospodin koji je platio obnovu beogradskog parka Tašmajdan i u njemu podigao spomenik svom pokojnom ocu, takođe predsedniku Azerbejdžana. Azerbejdžanci su platili i obnovu Bajrakli džamije u Beogradu, crkve u Novom Sadu, odobrili su nam kredit za gradnju dela auto-puta… Bilateralni odnosi cvetaju, na zgražavanje manjeg dela ovdašnje javnosti i zadovoljstvo vlasti. Uzgred, nisu priznali nezavisno Kosovo, što iz principa, što sopstvenih problema sa pobunjenim Nagorno Karabahom u kome su jermenski separatisti uspostavili vlast. Inače, Jermenija bojkotuje Pesmu Evrovizije iz bezbednosnih razloga. Srbija naravno učestvuje i predstavlja je Željko Joksimović sa pesmom „Nije ljubav stvar“. Bleda, neki tvrde da je plagijat, ali u poređenju sa „Cipelom“ i „Balkanom“, zlatna.

Šta sve Nemci zameraju Azerbejdžanu? Folker Bek, poslanik „Zelenih“ u nemačkom parlamentu kaže: „Poruka vlastodršcu u Bakuu mora da glasi: Pre nego što kod vas budemo pevali i igrali, moraćete da oslobodite političke zatvorenike, obezbedite uslove za održavanje procesa koji odgovaraju jednoj pravnoj državi i da sprečite diskriminacije“. „Politički aparat na čelu države vlada čvrstom rukom. U zatvorima su i politički zatvorenici. Sloboda mišljenja i održavanja demonstracija skoro da i ne postoji“, kaže evropski poslanik „Zelenih“ Verner Šulc. Amnesti international i Reporteri bez granica su takođe kritikovali stanje ljudskih prava u Azerbejdžanu, ali i zapadne zemlje koje zbog prirodnih bogatstva tamošnjim vlastima „gledaju kroz prste“. Kritikama se pridružio i pisac Vladimir Arsenijević, poredeći Azerbejdžan i Srbiju, nekadašnjeg domaćina. „U Srbiji, kao i u Azerbejdžanu, vlada klika beskrupuloznih novobogataša, s tom razlikom što je Srbija bankrotirala, a Azerbejdžan je sve bogatiji“, primećuje Arsenijević.

Ljudskim pravima naravno treba uvek posvetiti maksimalnu pažnju, ali može li bar bezazlena Evrovizija da prođe bez politizacije? Azerbejdžan je prošle pobedio i normalno je da organizuje takmičenje ove godine. Kakve veze ovo ima sa Srbijom? Skoro nikakve. Ali, ko će više o izborima da piše? Dogovoriće se oni, Tadić, Dačić… lako o formiranju vlade, ne brinite. Nema zato potrebe da se previše zamajavamo kalkulacijama i spekulacijama ko će s kim i zašto? A ko god da formira novu vladu, muka nam ne gine, ako ni zbog čega ono zbog skoro izvesnog povećanja PDV na jesen, kao i niza očekivanih nepopularnih ekonomskih mera. Zapevajmo onda: „Ko bi reko čuda da se dese da Ivica pobedu odnese“. Deluje poznato, zar ne? I tako stvarno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari