Vlasnik prodavnice slatkiša u mestu Asturies, na severu Španije, iznenadio se kada je u svojoj kasi pronašao kovanicu od jednog evra sa likom Homera Simpsona, junaka popularne američke televizijske crtane serije „Simpsonovi“, umesto lika kralja Huana Karlosa.

„Ovaj novčić odlične izrade sigurno je delo nekog profesionalca“, izjavio je on. Dok su sređivali svoju baštu u Fajfu, u Škotskoj, Rozalin i Donald Mekintajer pronašli su statuu koja neverovatno podseća na Homera Simpsona. Rozalin veruje da je statua stara više stotina godina. BBC je Homera Simpsona proglasio za najboljeg TV i filmskog junaka u poslednjih 20 godina. Časopis Tajm je „Simpsonove“ proglasio najboljom televizijskom serijom veka, a Bart Simpson se našao na spisku 100 najuticajnijih ljudi 20. veka. „Simpsonovi“ su u nedelju još jednom postali rekorderi jer je emitovana 500. epizoda ove serije. Gost je bio osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž. Na našim TV stanicama nećemo je skoro videti jer „Simpsonovi“ izgleda nisu po ukusu ovdašnje publike. Nekad davno, prikazivala je i jedna domaća TV.

U čemu je tajna popularnosti ove serije? Možda u jednostavnosti, originalnosti i smislu za humor. Serija je satirična parodija života američkog srednjeg staleža, koju oličava petočlana porodica Simpson (otac Homer, majka Mardž, sin Bart i ćerke Liza i Megi). Žive u američkoj provinciji, gradu Springfildu i postali su jedan od simbola američke popularne kulture. Serija je prvi put prikazana 1989. Emituje se u više od 100 zemalja na 50 jezika, a snimljen je i igrani film. Pilot skečevi porodice Simpson najpre su prikazani u šou programu Trejsi Alman, pevačice (najveći hitovi „Breakaway“ i „They don't know“) i glumice iz osamdesetih godina, a onda su se „osamostalili“ i postali legenda. „Simpsonovi“ su osvojili 27 „Emi“ nagrada, imaju svoju zvezdu na Bulevaru slavnih u Los Anđelesu, a jedna od Homerovih uzrečica „D'Oh“ ušla je u Oksfordski rečnik engleskog jezika. Pa nek se neko usudi da kaže da je reč o neozbiljnom i jevtinom proizvodu američke produkcije. Autor Simpsonovih Met Grejning se, u anketi jedne britanske istraživačke i konsalting agencije, našao na četvrtom mestu liste genijalaca savremenog doba. Na listi preovlađuju naučnici, pa je Grejningovo četvrto mesto bilo pravo čudo. Ali, Homer i njegova porodica su „krivi“ za to. Likove je Grejning oblikovao po članovima svoje porodice. On je, naravno, „Bart“.

– Nisam od onih koji se mole, ali ako si gore, molim te spasi me, Supermene, jedna je od genijalnih Homerovih izjava. Koliko god zvučala bogohulno, Sveta stolica ceni Simpsonove. Vatikanski list Oservatore Romano odao je priznanje seriji „Simpsonovi“. „Homerovo ponašanje je ponekad neprihvatljivo. On hrče tokom propovedi velečasnog Lovdžoja i ne propušta nijednu priliku da ponizi svog suseda, bogobojažljivog, Neda Flandersa. Uprkos tome, može se zaključiti da su Homer i njegov sin Bart pravi katolici“, istaknuto je u članku „Homer i Bart su katolici“. Tu tvrdnju je producent serije odmah demantovao. „Zapanjen sam navodima lista“, rekao je izvršni producent serije Al Džin i dodao da će se kloniti crkve narednih 20 godina. „U seriji smo vrlo jasno naglasili da Homer nije katolik. Mislim da on ne bi mogao da posti petkom i da bez mesa ne bi izdržao ni jedan sat“, dodao je producent.

Sem mesa, Homer, neopevana lenština i neznalica, obožava pivo i krofne. Ne čude zato njegovi saveti sinu Bartu: „Sine, žena je kao pivo. Miriše dobro, izgleda dobro, ubio bi sopstvenu majku samo da ga se dočepaš! Ali, ne možeš da staneš na jednom. Želiš da popiješ još jednu ženu!“ „Sine, kada se takmičiš u sportu, nije važno da li si pobedio ili izgubio, već koliko se napiješ posle svega“. Ima Homer još mudrosti. „Ako zaista hoćeš nešto u životu, moraćeš da radiš za to. Sad tišina, objavljuju brojeve LOTO-a“. „Nije lako nositi se sa trudnom ženom i problematičnim sinom, ali nekako sam uspeo da u taj raspored uguram i osam sati TV dnevno“.

Serija je od samog početka izazivala kontroverze u SAD i svetu. Bivši američki predsednik Džordž Buš stariji je jednom prilikom rekao: „Nastavićemo da se trudimo da osnažimo američku porodicu. Da učinimo da bude više nalik porodici Volton, a manje porodici Simpson“. I Buš je bio „gost“ u jednoj epizodi Simpsonovih. „Sahranili“ su ga Homer i Bart. „Simpsonovi“ su inače politički potpuno nekorektni. Nema kod njih balansa između „dve Amerike“, veliki su protivnici republikanaca. Pogotovo pametniji deo porodice, ćerka Liza. „O, ne. Mrtvi su ustali iz groba i glasaju za republikance!“, komentarisala je Liza jedne izbore.

Otkud mi Simpsonovi padoše na pamet na ovaj istorijski dan kada Svetlani Ražnatović treba da skinu nanogicu? Sasvim namerno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari