Vremenske prilike standardno imaju uticaj na izlaznost birača na ovim prostorima, samim tim i na rezultate izbora. Svaka čast izborima kao osnovnom vidu demokratije, ali ko je lud da zbog glasanja kilometre pešači po nevremenu ili rizikuje da slomi glavu po ledu, na primer? Prošle nedelje, 3. novembra, vreme je bilo lepo na celom Kosovu, ali na severu, u četiri većinski srpske opštine ni „Miholjsko leto“ nije nateralo Srbe da glasaju u većem broju. Uzalud su bili svi vapaji iz Beograda, moljakanje, ubeđivanje… U Zubinom Potoku, Leposaviću i Zvečanu, glasalo je oko 20 odsto birača, ali u severnoj Kosovskoj Mitrovici, katastrofa. Manje od 10 odsto. I šta sad? Videćemo danas u Briselu.

Glasanje od 3. novembra pokazuje da ni Vlada Kosova ni Vlada Srbije nisu dobro prošli. Tačijeva partija dobila je manje glasova nego pre četiri godine, a birači su ga izgleda „kaznili“ zbog loše ekonomske situacije (država se ipak „ne maže na lebac“), ali i zbog, smatraju pojedini tamošnji analitičari, loše vođenih pregovora sa Beogradom. Srbija je u nešto čudnijem položaju. Vlada je, po navici, „zaboravila“ Srbe južno od Ibra i skoro svu pažnju posvetila severu. Rezultati su bili potpuno suprotni. Srbi na jugu su uglavnom izašli i tu je lista „Srpska“, koju je podržao Beograd prošla dosta dobro. Sever je uglavnom ignorisao izbore. Ovakva izlaznost na severu udarac je i za međunarodnu zajednicu i Briselski sporazum, ali njegovo sprovođenje će sigurno biti nastavljeno. Drugog rešenja, ni za Prištinu ni Beograd, nema niti će ga biti u skorijoj budućnosti.

Beograd tvrdi da su za slabu izlaznost, pretnje biračima i napad na biračko mesto u severnoj Mitrovici odgovorni desničarski ekstremisti i DSS. Možda, ali ima li odgovornosti zvaničnog Beograda? Jašta no ima. Stranke aktuelne i bivše vlasti su, u različitim prilikama, koketirale sa „Obrazom“, „Našima“, navijačkim grupama i ostalim huliganima, misleći da mogu da ih drže pod kontrolom i iskoriste za svoje potrebe. Praštani su im „nestašluci“ i nije bilo odgovarajućih reakcija države kada su ove grupe i njihovi simpatizeri prekidale izložbe, promociju „Peščanika“, vređali pripadnike drugih vera, nacija, sprečavali Paradu ponosa, napadali ambasade… A sada kukaju. Problem sa ekstremizmom i ekstremistima je to što se kad-tad otrgnu kontroli. Zato se dešavanja u severnoj Mitrovici mogu okarakterisati kao – tražili ste, gledajte.

Patetično zato zvuči molba PPV međunarodnoj zajednici da daju Srbiji 45 minuta da sredi stanje u severnoj Mitrovici i pohapsi izgrednike. Pa ti izgrednici su, uglavnom došli iz Srbije. Dan pre izbora, u sred Beograda „gorela“ je Marakana na derbiju Partizan-Zvezda. Vidim što je država reagovala. Šta ćemo sa kontraoptužbama DSS da iza incidenata stoji Žandarmerija? MUP je demantovao, ali ne i tvrdnje da su pripadnici Žandarmerije bili tog dana na severu. Ako je bivši komandant Žandarmerije Bratislav Dikić, poznat po „razboritosti“ i „smirenosti“ bio tamo 3. novembra, čak i privatno, ništa me ne bi iznenadilo.

U vreme pisanja ovog teksta još se nije znalo šta će biti sa izborima na severu. Ako budu ponovljeni, Vladi Srbije bi bilo bolje da potpuno promeni kampanju. Ne forsirajte jednu listu, poštujte pravo na drugačije mišljenje, shvatite da ste onakvo agresivnom kampanjom samo izazvali kontraefekat, a bilo bi najbolje da se Aleksandru Vulinu i Krstimiru Pantiću zahvalite na dosadašnjim uslugama… Ali to se neće desiti. Ako rezultati budu prihvaćeni, velike su šanse da Adrijana Hodžić postane predsednica opštine severna Mitrovica. Da žena i Bošnjakinja „zavlada“ tom opštinom?! To bi baš bilo super.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari