A sad nešto potpuno drugačije… O Britancima možete da mislite šta hoćete.

Možete da verujete da su arogantni, uštogljeni, kolonizatori gladni tuđeg bogatstva, ali kada Britanci snime film ili TV seriju, onda im treba skinuti kapu. Kriminalističke, komične, dokumentarne, svejedno. „Ubistva u Midsameru“, verovatno najpoznatija aktuelna britanska kriminalistička serija, koja se prikazuje u celom svetu, nedavno je proslavila 20 godina. Možda se nekome ne čini da je to poseban uspeh, jer evo „Bolji život“, verovatno najpoznatija TV serija bivše Jugoslavije prikazivana je četiri godine, a i danas gledamo reprizu reprizine reprize, ali to je ipak poređenje baba i žaba.

„Ubistva u Midsameru“ je, po knjizi Karolin Grejem, adaptirao Entoni Horovic. Glavni lik je detektiv glavni inspektor Džon Barnabi, koji radi za policiju u Kostonu. Džon je rođak, brat od strica, prethodnog glavnog lika Toma Barnabija. Radnja je smeštena u izmišljenoj oblasti Midsamer. Prava Engleska. Iz udžbenika. Zelena, idilična, bogate kuće u cveću, uređene bašte, kuce i mace, lokalni pabovi i prodavnice u kojima svi sve znaju i ubistva na svakom koraku. Sve neka otkačena, misteriozna. Ali tu su braća Barnabi, kojima nijedan ubica nije pobegao.

Nije samo odličan scenario razlog za enormni uspeh „Ubistva u Midsameru“. Ništa nije prepušteno slučaju. Od uvodne melodije, koju je komponovao Džim Parker, a odsvirala Selija Šin na neobičnom instrumentu, do psa inspektora Barnabija Sajksa, koji je pre ove uloge bio lutalica. Odličan glavni lik prate i izuzetni sporedni. Na mestu Barnabijevoj pomoćnika smenjivali su se likovi i glumci. U prvih šest sezona uz Barnabija je bio Gavin Troj, u naredne dve Dan Skot, od devete do 15. Ben Džouns, u 16. i 17. Čarli Nelson, a onda Džejmi Vinter. Mada većina strastvenih gledalaca smatra da je Ben Džouns bio najbolji, meni je ipak Gavin Troj bio draži. Toliko smotan da je bio više nego simpatičan.

Ako se i ne slažu oko Barnabijevog pomoćnika, gledaoci „Ubistava“ se sigurno slažu oko glavnog lika. Tom Barnabi je daleko bolji od Džona. Nije Džon loš, ali ima jednu nesreću. Došao je posle Toma, kog je nemoguće nadmašiti. Toma Barnabija glumio je DŽon Netls, čak 13 godina. Kada je odlučio da napusti seriju, želeo je da umre u svojoj poslednjoj epizodi, ali scenaristi su njega i njegovu suprugu Džoj jednostavno poslali u penziju. Džona Netlsa je pre šest godina u ulozi glavnog inspektora zamenio Nil Dadžn, kao Džon Barnabi. Ovaj glumac se prethodno pojavio u epizodi „Bašta smrti“ 2010. godine, kada je glumio Danijela Bolta, stanovnika sela u kojem je počinjeno ubistvo. Zatim i kao inspektor iz Brajtona u epizodi „Mač Guilame“, koji je rođaku Tomu pomogao u rešavanju slučaja.

Pre Toma Barnabija, Džon Netls je 10 godina glumio detektiva Džima Berdžeraka u seriji „Berdžerak“, znači da se specijalizovao za takve uloge. Nije mu bilo lako da kaže „zbogom“ „Ubistvima u Midsameru“, ali jednostavno – što je dosta, dosta je. Bar je tako DŽon Netls mislio. A sa time se mi, gledaoci sigurno nismo slagali. Netls je dobio više glumačkih nagrada, ali i orden oficira Reda britanske imperije kraljice Elizabete II za zasluge u oblasti drame. „Bio sam veoma hrabar dok sam se svih ovih godina suočavao sa tolikim leševima“, našalio se Netls.

Zašto naše televizije ne mogu da snime slične serije? Dobre glumce sigurno imamo, verovatno ne manjkamo ni sa maštovitim scenaristima. Midsamera nema, ali ništa ne fali ni Šumadiji, Sremu, a zašto se ne setiti i nešto viših krajeva – Peštera, na primer? Ali, svaka epizoda „Ubistva u Midsameru“ košta više od milion funti. Da parafraziram Nikolu Pašića – nit smo mi Englezi, nit nam televizije mogu biti BBC, ITV i slične.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari