Mesićevo obraćanje generalima nije bilo slučajno. U javnost je bila procurila strogo poverljiva Informacija Političke uprave SSNO o situaciji u svetu i našoj zemlji i neposrednim zadacima JNA.


Mihal Ramač: Bilo je to 1991. (05)

Mihal Ramač (1951), novinar, književnik i prevodilac, objavio je šest zbirki pesama i tri knjige političkih eseja. Bio je glavni i odgovorni urednik dnevnih listova Naša Borba, Vojvodina i Danas. Radi u Radio-televiziji Vojvodine. Prema tekstu koji objavljujemo kao feljton snimljena je serija „Bilo je to 1991“ u šest epizoda. Emitovanje počinje 30. novembra na Prvom programu RTV. Režiju serije potpisuje Nada Belegišanin.

 

U njoj se, između ostalog, kaže: „Ni u Jugoslaviji socijalizam nije dokrajčen i bačen na kolena. Jugoslavija je, doduše uz visoku cenu, odolela prvom udaru i talasu antikomunističke histerije. Zadržani su realni izgledi za očuvanje zemlje kao federativne i socijalističke zajednice. U raspravi o budućnosti Jugoslavije treba da sudeluje i stalni sastav Armije i kao institucija i kao građani ove zemlje. Neophodno je učiniti sve da Savez komunista – Pokret za Jugoslaviju u idućih pet-šest mjeseci postane glavna politička snaga na jugoslovenskom prostoru i stožer okupljanja svih levo orijentisanih političkih stranaka, udruženja i organizacija. Patriotizam i socijalistička ideja imaju najčvršće uporište upravo u mladoj generaciji“.

Generali, dakle, nastoje da sačuvaju socijalizam i da njihova partija preuzme ulogu koju je doskora igrao Savez komunista. Birajući između države i ideologije, vojni vrh izabrao je ideologiju i time postao aktivan učesnik u razbijanju Jugoslavije.

Generali nisu sami. Narednih dana održavaju se masovni mitinzi u Beogradu Beogradu, Kninu, Belom Manastiru, Vukovaru, Prištini, Trebinju. Mitingaši podržavaju vojsku i srpsko-crnogorsku polovinu Predsedništva Jugoslavije. Pridružuju im se pripadnice lepšeg pola. Žene demonstriraju u Kninu, Sarajevu, Ljubljani, Beogradu, Prištini. Na njihovim transparentima piše: „Živio Kadijević“ „Veljko, Veljko“, „Dole Mesić“, „Dole Ante Marković“, „Jame i kame vama, mir i sloboda nama“, „Žene Hrvatske, osvestite se“, „Dole ustaše“, „Tuđmane, ne traži kavge, teško joj je sevap dati“. Natalija Grujić iz Paraćina poručuje: „Mi žene, majke i sestre nećemo ostati hladnokrvne, ako bude trebalo svi mi bićemo armija“. Miting žena pred Palatom Federacije u Beogradu završen je ogromnim kozaračkim kolom. Borisav Jović primio je njihovu delegaciju, u kojoj su bile i pesnikinje Desanka Maksimović i Mira Alečković.

Televizija, radio i gotovo sve novine u Srbiji svakog dana javljaju da Srbima u Hrvatskoj preti opasnost od naoružanih pristalica Tuđmanovog režima. Istovremeno, objavljuju da je Vatikan obezbedio 200 miliona dolara za oružje koje će se koristiti u borbi katoličke crkve protiv pravoslavne na području Balkana. Neko je procenio da je brojka suviše mala, pa Politika 10. februara preko cele prve strane objavljuje članak pod naslovom „Vatikan obezbedio Hrvatskoj četiri milijarde dolara za razbijanje Jugoslavije“. Slične izmišljotine objavljuju se gotovo svakog dana. Politika saznaje, tobože iz dobro obaveštenih izvora, da su Hrvatskoj prodati ozračeni kalašnjikovi i da je zavladala panika među onima koji su prevozili, prenosili ili uzeli oružje u ruke. Dopisnik novosadskog Dnevnika iz Hrvatske tvrdi da se posledice već primećuju. To je „nervna napetost, malaksalost i malokrvnost kod svih koji su došli u dodir s kalašnjikovima“. Specijalni izveštač istog lista Željko Marković boravio je u Istri i javio: „Šiptari se u Istri umnožavaju zečijom progresijom i gurajući vodu na Tuđmanov mlin, lagano menjaju demografsku sliku ovog podneblja. Ima ih kao sitnih svetaca. Stizali su ovde pod komunističkom vlašću, još masovnije stižu pod nacionalističkom…“

Sve manje ima mogućnosti za normalan život. Slovenac Dagmar Šuster, predsednik Privredne komore Jugoslavije, jada se novinarima: „Kako raditi u uvjetima kada niko nikome ne plaća, platni se sistem raspao, njegovi kanali nisu prohodni za odvijanje platnog prometa, kada se ne poštuju propisi i kada se jednostrano derogiraju, kada se ne ispunjavaju obaveze prema saveznoj državi, kada savezna kasa ne plaća svoje dugove, kada je sve manji protok roba, novca i ljudi među federalnim jedinicama, kada je lakše poslovati sa strancem nego sa firmama iz druge republike, kada se neovlašćeno emitira novac, kada je blokiran devizni sistem i kada ne radi devizno tržište?“

Ante Marković u razgovoru s privrednicima kaže: „Još kao mandatar rekao sam da će svi dogmatici, separatisti, unitaristi, zaštitnici socijalizma, branioci društvene svojine itd. pokušati da sruše i program reforme i njegove nosioce. Taj trenutak se dešava upravo ovih dana“.

Nastavlja se

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari