Iza egzotičnog pseudonima Jasmina Kadra (u bukvalnom prevodu sa arapskog jezika zeleni jasmin) krije se alžirski književnik Mohamed Muleshul. Roman „Atentat“ (Izdavač: Čarobna knjiga, prevod s francuskog Melita Logo Milutinović) aktuelniji je nego ikad. Posvećen je bombašima samoubicama. Autor pokušava da odgovori na ključno pitanje: kakav je psihološki profil ljudi koji su spremni da, kao nedavno na moskovskom aerodromu, raznoseći sebe zbog viših ciljeva, nanesu zlo stotinama nevinih ljudi.


Treba reći i to da se Jasmina Kadra ili Mohamed Muleshul (1955) ubraja među najznačajnije savremene pisce na francuskom jeziku, a svakako je najpoznatiji alžirski romanopisac. Njegove knjige objavljene su u 41 zemlji i prodate u četiri miliona primeraka širom sveta. Počeo je da piše pod pseudonimom kao oficir alžirske vojske, a svoj identitet obelodanjuje tek nakon emigracije u Francusku 2001. Autor je više poznatih i nagrađivanih romana, među kojima su Kabulske laste i Bagdadske sirene.

Da li stvarni život ima dodirnih tačaka sa snimcima kojima nas bombarduju CNN i Al Džazira? Kadra se odlučila da sva ova pitanja uobliči u roman čiji je glavni junak hirurg Amin Džaafari, Arapin zaposlen u izraelskoj bolnici u Tel Avivu. Omiljen je među kolegama i poštovan od palestinske i izraelske zajednice podjednako. Mada je naviknut na život u središtu nasilja koje razara njegov grad, jedan bombaški napad menja njegov život iz korena. Među poginulima je pronađeno telo njegove voljene supruge Sihem. I dok se dokazi protiv njegove mrtve supruge gomilaju, sve je izvesnija činjenica da je upravo ona bila bombaš-samoubica. Džaafari je rastrzan između dirljive uspomene na godine zajedničkog života i spoznaje da je njegova lepa, inteligentna i moderna žena vodila dvostruki život.

Kroz slojevitu priču i upečatljive likove, autor se ne upušta u političke prognoze kako će se konflikt između Jevreja i Arapa razrešiti, izbegava da se svrsta na jednu od zaraćenih strana svesno se trudeći da, koliko god je to moguće, ostane objektivan. Kroz lavirint rođačko-prijateljsko-poslovnih veza saznajemo kako tamošnje društvo funkcioniše. Reč je, kako piše kritičar USA Today o „strašnom bolu i razočaranju, ali i duboko promišljanje o vrednostima života, krivici i raskolu koje samoubica ostavlja za sobom i apolitičnom načinu života u svetu raspolućenom verskim isključivostima i separatizmom“.

Sam autor u jednom intervjuu kaže: „O terorizmu pišem iz dva razloga. Pre svega zato što je to planetarna opasnost koju poznajem iznutra. Mogu da ga opišem jasno i promišljeno. A s druge strane, zapadnjaci ne razumeju ništa i retko kad kažu nešto važno i pametno na tu temu. U knjigama koje pišem objašnjavam razloge trauma koje su taj terorizam i proizvele.“

Zapadni kulturni establišment verovatno toliko i voli ovog autora zato što ume da tamošnjoj javnosti razumljivo, pa makar i kroz ovakav na trenutke krimi roman, objasni šta se na Bliskom istoku zaista dešava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari