Ekskluzivni model pelena za odrasle „Prol et” na izložbi “Uputstvo za upotrebu” 1Foto : KCB Promo

Izložba „Uputstvo za upotrebu“umetnika Nikole Markovića biće otvorena u četvrtak od 19 sati u Prodajnoj galeriji Beograd a radovi iz istog ciklusa ovog autora mogu se pogledati na izložbi pod istim nazivom u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda.

Progovarajući o problemima za koje svi manje-više znamo ─ kao najdrastičniji primer dehumanizacije Nikola Marković uzima „preporuku“ koja postoji kod jednog broja stranih „investitora“ da radnici, kako ne bi gubili dragoceno vreme za proizvodnju čestim odlascima u toalet, počnu da nose pelene za odrasle!

Pošto se, kao umetnik, temom analize nimalo jednostavnih struktura, mehanizama i(li) uzroka korporacijskih (manipulativnih) moći bavi godinama unazad ─ Nikola se ovaj put fokusirao na neposredne posledice koje moć ostavlja na ljude.

Ciklus radova Uputstvo za upotrebu u fokus stavlja pitanja iz domena (z)gaženog dostojanstva ─ kako ličnog (radničkog) tako i kolektivnog, pa i nacionalnog.

Nastojanjem da locira, specifikuje i objasni okolnosti koje su uslovile, unekoliko i odredile, prirodu i karakter njegovog pristupa ─ u video radu „(Ne)zvanična verzija“ Marković za svedoke uzima iskaze radnika/radnica…
Referišući na „preporuku“ koja postoji kod jednog broja stranih „investitora“ da radnici, kako ne bi gubili dragoceno vreme za proizvodnju čestim odlascima u toalet, počnu da nose pelene Marković je brendirao ekskluzivni model radničke pelene za odrasle „Prol et“.

Ekskluzivni model pelena za odrasle „Prol et” na izložbi “Uputstvo za upotrebu” 2
Foto : Prodajna Galerija Beograd Promo

Pelene su dizajnirane u ‘unisex‘ varijanti, s priloženim uputstvom za upotrebu u situaciji „Dok radnik/ca može da stoji“ kao i verziji „Kad radnik/ca ne može više da stoji“, štampanim, uz srpski, i na kineskom, korejskom, ruskom, italijanskom, turskom i nemačkom ─ kao službenim jezicima zemalja iz kojih dolaze strani „investitori“.

Kao prilično usamljen primer bavljenja ovom temom, u zemlji gde kultura pamćenja u sebi po pravilu sadrži i element katastrofe zaborava i svest o tome kako snove o jednakosti, slobodi, solidarnosti, bratstvu ovde danas malo ko sanja ─ izložbu Uputstvo za upotrebu umetnika Nikole Markovića možemo čitati, odnosno posmatrati, i kao svojevrstan apel i poziv na dostojanstvo.” navodi se u tekstu kataloga izložbe koji potpisuje Nebojša Milenković.

Izložba “Uputstvo za upotrebu” Nikole Markovića u Prodajnoj galeriji Beograd trajaće do 13. maja a u Kulturnom centru Beograda do 17. maja.

O autoru

Nikola Marković (1976) završio je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Čedomira Vasića. Doktorirao je na istom fakultetu, pod mentorstvom profesora Milete Prodanovića.
U Srbiji je samostalno izlagao u Somboru (2004), Nišu (2006, 2018 i 2023), Beogradu (2015, 2016 i 2020/21) i Novom Sadu (2021 i 2023). Učestvovao i na brojnim kolektivnim izložbama u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Čačku…, kao i u sazivu nekoliko likovnih kolonija u zemlji (Sićevo, Classic, Niš art fondacija…) i inostrantvu (Austrija, Slovenija).
Od 2007. godine sarađuje sa galerijom „Suppancontemporary“ u Beču, preko koje je samostalno i grupno izlagao u Austriji, Nemačkoj, Italiji, uključujući i učešće na brojnim sajmovima umetnosti.
Dobitnik je nagrade na Bijenalu umetnosti u Utacu u Japanu (Utazu Art Awards Biennale 2020), kao i glavne nagrade na Niškom salonu „2/12“ (2020). Od 2018. godine radi na Fakultetu umetnosti u Nišu kao vanredni profesor. Član je ULUS-a.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari