Aleksandar Crkvenjakov: Čekajući metroa 1Foto: Fonet/DS

Nekadašnji direktor RTS u vreme vlade Zorana Đinđića i ambasador Srbije u Bugarskoj Aleksandar Crkvenjakov novi je član Demokratske stranke. On će u DS voditi resorni odbor za spoljnu politiku.

Crkvenjakov je novinarstvom počeo da se bavi još u Drugoj beogradskoj gimnaziji. „Kakav-takav novinar postao sam sa nepunih osamnaest godina, kao dopisnik Studentskog radio programa Index 202 sa Arhitektonskog fakulteta. Posle sam postao urednik i voditelj 1974“, pričao je.

Pet godina kasnije dogurao je do RTS, odakle je nekoliko puta odlazio, ali mu se i vraćao. Bio je direktor i glavni i odgovorni urednik Trećeg kanala RTS-a i voditelj emisije „Čekajući metroa“. Sa TV Bastilje, kako je svojevremeno tvrdio, otišao je svojom voljom.

„Uzeo sam radnu knjižicu, a oni su mi uzeli propusnicu. Jednostavno, nisam hteo da delim lik i delo. Imao sam sreću da izbegnem sve potonje sukobe i turbulencije, otpuštanja i prinudne odmore“, tvrdio je Crkvenjakov.

Nakon odlaska sa RTS radio je sve i svašta i kako kaže stalno je hteo da na vizitkarti naštampa „radim sve radnje“… Bio je direktor marketinga Credibel banke, snimao je reklamne filmove za nameštaj u Bugarskoj, postavljao bilborde, a radio je i kao arhitekta.

U vreme demonstracija 5. oktobra bio je ispred zgrade RTS dok su mu demonstranti dovikivali „Alo, TV, izgore ti kuća“. Tada se kao direktor i vratio u RTS i zatekao je „premnogo grehova, premnogo očekivanja, premnogo ljudi, premalo para“.

Jedan od tih problema rešio je „lako i ostao živ“ smanjenjem broja zaposlenih za 2000. Radio je na oživljavanju TV pretplate, ali i na ukidanju skupštinskih prenosa, „koji su ubili Drugi program“. Tvrdio je da dok je bio direktor RTS nije bilo intervencija i poziva. „Ja sam jednom zvao Vučića i rekao mu – aman, iz mrtvih smo vas vratili, bili ste na ivici cenzusa. Svaki dan ste u programu, a kad god otvorite usta u Skupštini, vi raspalite po RTS-u. Odgovorio mi je da su mu to politički poeni.“

Sa RTS je otišao sam i kako kaže nije ga Tijanić oterao 2004. godine. Tri godine je bio ambasador u Bugarskoj, a opozvan je 2012. godine. Godinu dana kasnije bugarske vlasti su ga odlikovale. Crkvenjakov je Beograđanin, rođen 1959. godine i arhitekta po obrazovanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari