Aleksej Navaljni: Putinov "problem" 1Foto: EPA-EFE/ BABUSHKINSKY DISTRICT COURT PRESS SERVICE

Aleksej Navaljni je već dugo trn u oku za ruskog lidera Vladimira Putina.

Pogotovu sada kada je, prema procenama, mobilisao toliko naroda da se protesti tokom protekla dva vikenda u više od 100 gradova Rusije smatraju najmasovnijim i najširim u novijoj istoriji zemlje.

Štaviše, sve je više omladine na ulicama.

Čim se sredinom januara vratio iz Berlina, gde se lečio od posledica prošlogodišnjeg trovanja, Navaljni je sa aerodroma odveden u pritvor.

Tokom protekle nedelje sud u Moskvi je po hitnom postupku preinačio uslovnu kaznu iz 2014. u zatvorsku u trajanju od dve godine i osam meseci.

Dok Zapad traži hitno oslobađanje Navaljnog obrazlažući da je kaznu iz 2014. Evropski sud za ljudska prava ocenio „proizvoljnom i nerazumnom“, iz Kremlja poručuju da „brinu o svojim problemima“.

Umesto njega, narod na ulicama sada predvodi supruga Julija Navaljni, koja je kao i hiljade učesnika protesta privođena i novčano kažnjena.

Za vladajuću stranku Jedinstvenu Rusiju Navaljni kaže da je leglo „prevaranata i lopova“, predsednikov sistem tvrdi da „isisava krv iz Rusije“, a zakleo se da će uništiti „feudalnu državu“ u nastajanju.

Sredinom januara na svom Jutjub kanalu objavio je video-snimak onlajn istrage koja prikazuje imanje i luksuznu palatu kod Crnog mora za koju kaže da je izgrađena za predsednika Putina kroz komplikovanu korupcionašku šemu.

Snimak je imao 86 miliona pregleda, ali ga predsednik, koji sve navedeno demantuje, kako kaže, nije ni pogledao.

Navaljnom do sada nije pošlo za rukom da ostvari ono što je možda i njegov najveći san – da bude Putinov protivnik na izborima.

Obično bi mu, iz nekog razloga, zabranili kandidaturu.

Zbog žestoke kritike režima Navaljni je više puta završio na „hlađenju“ iza rešetaka.

Tri puta je hapšen samo tokom 2017. zbog organizovanja neodobrenih skupova. Navaljni i njegovi saradnici su česta meta policije, a ni fizički napadi nisu retkost.

Mediji pod okriljem Kremlja i brojni internet trolovi (kao što je to bilo nakon ubistva Borisa Nemcova) na sve načine umanjuju politički značaj Navaljnog.

O njemu se državnoj televiziji govori kao „blogeru“, a ne lideru političke opozicije.

Mogućnost trovanja se odbija ili se šire informacije nekih izvora da je konzumirao alkohol.

Navaljni je uspostavio efikasnu mrežu kancelarija širom Rusije, a pored organizacije protesta bavio se poslednih godina podrškom kandidata koji su se na izborima suprotstavljali vladajućoj partiji.

Upravo je „pametno glasanje“ koje je Navaljni ponudio biračima (odnosno glasanje za rivale kandidata vlasti) obezbedilo izbornu pobedu značajnom broju opozicionih kandidata.

Široj javnosti postao je poznat 2008. kao bloger koji je pisao o navodnim zloupotrebama i korupciji u korporacijama u državnom vlasništvu. Jedna od taktika koju je primjenjivao bila je da postane mali deoničar u velikim kompanijama i onda postavlja „čudna pitanja“ o rupama u finansijama.

Obrušio se tako i na oligarhe poput Romana Abramoviča i Ališera Usmanova.

Upotreba društvenih mreža za promovisanje svoje agende karakteristika je njegovog političkog stila, preko koje dolazi do mladih.

Na izborima za gradonačelnika Moskve 2013. osvojio je drugo mesto, iza Putinovog favorita Sergeja Sobjanina.

Uoči tih izbora osuđen je na pet godina zatvora zbog pronevere i zloupotrebe.

Čak je dovođena u pitanje njegova diploma prava.

Neki ga porede sa Mihailom Hodorkovskim, oligarhom koji je bio godinama u zatvoru u Sibiru jer se usudio suprotstaviti Putinu.

Ali za razliku od Hodorkovskog, koji se po odsluženju zatvorske kazne sklonio u Švajcarsku, Navaljni tvrdi „da će se za Rusiju boriti iz svoje zemlje“.

Državni mediji ga neretko optužuju da „koketira sa ekstremnim nacionalistima“, a takođe se sa nepoverenjem gleda na semestar koji je proveo na Univerzitetu Jejl u SAD 2010.

Sa Julijom ima Dariju i Zahara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari