Marko Šelić Marčelo: Glas generacije apatičnima 1Foto: FoNet/ Nenad Đorđević

Milion ljudi skrije se iza prkosnog „jebiga“ – što bi se žargonski reklo, „objasnio“ Marčelo. Muzičar je u novoj pesmi „JBG“ analitički prozreo sve apsurde trenutnog društveno-političkog života u Srbiji, od laži i spinova kojima političari manipulišu narodom, do apatije običnog čoveka koji skrštenih ruku i sležući ramenima, uz sočnu psovku, to svakodnevno dopušta.

Pesma se našla na novom albumu ovog hip hop izvođača „Nojeva varka“, povodom koga je autor na društvenim mrežama poručio: „Hvala vam. Za sve ove godine, za odanost i podršku. Dame i gospodo, od ovog trena, ‘Nojeva varka’ više nije moja. Sad je vaša“.

Književnik i muzičar Marko Šelić Marčelo rođen je u Paraćinu 22. januara 1983. godine.

Pasionirani je ljubitelj stripa, a priča se da je i svojevremeno, zahvaljujući talentu u grafiti crtanju, crtao i tetovaže.

Muzikom je počeo da se bavi 1997. u rodnom gradu, a od svog debi albuma „De Facto“ „utiskuje“ svojevrstan autorski pečat u komunikaciji, koji je i danas autentičan.

Karakterističnim stilom pisanja pesama, čiji je tekst prožet angažovanim i socijalnim opservacijama kojima izdvaja aktuelne probleme na našim prostorima, a u kojima ni ljubavne i egzistencijalne teme ne izostaju, Marčelo svojom muzikom u novijim generacijama budi kritičku svest.

Pomenuti album našao se među najprodavanijim pločama te godine, a još je veći kuriozitet to što je u pitanju prvi posleratni album na kome su sarađivali muzički izvođači sa bivših prostora Jugoslavije, kao što su Edo Maajka, Elemental, Škabo i drugi… Taj album je Marčelu doneo titulu „glas generacije“.

Slede albumi: Puzzle Shock!, Treća strana medalje, Deca i Sunce, i Napet šou uz koji je izdata i istoimena knjiga u kojoj su pored Šelića učestvovali i autori poput Davida Albaharija, Kokana Mladenovića, Mihaila Pantića, Pavla Zelića, ali i aforističara Dalibora Đorđevića, rok kritičara Petra Janjatovića, novinara Dragoljuba Petrovića Petrovića, mirovnog radnika Milana Colića, psihologa i psihoterapeuta Vladana Beare i koordinatorke organizacije ASTRA Elene Krsmanović.

Napisao je romane: „Zajedno sami“, „Malterego, knjiga prva: Rubikova stolica“, „Malterego, knjiga druga: Higijena nesećanja“, zbirku tekstova „O ljudima, psima i mišima“, stotinak kolumni za razne redakcije, između ostalog i za list Politika.

Njegova ljubav prema stripu krunisana je Nagradom za najboljeg mladog strip esejistu na Desetoj smotri mladih strip autora Balkana, a urednik je u redakciji strip izdavača Veseli četvrtak. Marčelo se tokom karijere ozbiljno pozabavio i pozorištem.

Za svoj celokupan angažman Šelić je dobio nagradu Pravi muškarac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari