Stefan Leven: Nepoverenje 1Foto: EPA-EFE/ ANDERS WIKLUND

Švedskom premijeru Stefanu Levenu Parlament u kojem sedi 349 poslanika je juče izglasao nepoverenje sa 204 glasa naspram 142.

Protiv Levena su glasali svi poslanici iz redova desnice, centra i ekstremne desnice, manje jedan glas. On će, međutim, ostati na čelu prelazne vlade do izbora novog premijera koga predlaže predsednik Parlamenta, što je proces koji bi mogao da traje nedeljama. Ovakav scenario je usledio nakon što su Levenove socijaldemokrate na nedavno održanim izborima zabeležile do sada najgori rezultat i snaženja opozicije desnog centra, koja u novom sazivu Parlamenta ima samo jednog poslanika manje (143) od vladajućeg bloka levog centra.

Leven je na premijersku funkciju stupio u oktobru 2014. U protekle četiri godine je posebnu pažnju posvećivao penzionom sistemu, razvoju energije i odbrambenoj politici. Među prioritetima njegove vlade bilo je i smanjenje stope nezaposlenosti i unapređenje obrazovnog sistema i socijalne bezbednosti. Prvu godinu Levenovog mandata obeležila je budžetska kriza koja je rezultirala vanrednim izborima, a nakon toga i migrantska. Švedska je 2015. prihvatila 150.000 izbeglica, a kasnije je uvela privremene kontrole granica i provere identiteta. Iako je vladajuća koalicija pooštrila stav prema migrantima, Leven je i dalje u ime svoje partije i zemlje pružao tradicionalnu podršku za inkluzivnu socijalnu bezbednosnu mrežu. „Kada smo vi i ja najslabiji kao pojedinci, onda naše društvo treba da bude najsnažnije“, rekao je tim povodom.

Kada je o spoljnoj politici reč, Leven će ostati upamćen, između ostalog, i po tome što je Švedska pod njegovim rukovodstvom bila prva država-članica EU koja je priznala nezavisnost Palestine. Leven se zalaže i za uspostavljanje snažnijih trgovinskih sporazuma u okviru Transatlantskog partnerstva za trgovinu i investicije.

Stefan Leven je rođen 1957. u Stokholmu. Odrastao je kao usvojeno dete u porodici srednje klase. Otac mu je bio industrijski radnik, a majka medicinska sestra. Studije sociologije na Univerzitetu Umea je napustio posle godinu i po dana. Po odsluženju vojnog roka 1977. počeo je da radi kao varilac u Haggulands & Soner. Kao rođeni lider, kako tvrde oni koji su imali prilike da ga upoznaju, bio je omiljen među radnicima i postaje njihov sindikalni zastupnik. To mu je 2005. prokrčilo put do mesta predsednika uticajnog švedskog sindikata IF Metall. Godinu dana kasnije postaje član izvršnog odbora Socijaldemokratske partije. Zahvaljujući ogromnoj podršci koju je uživao među sindikalnim radnicima, bio je jedan od najuticajnijih članova Izvršnog odbora Socijaldemokrata, što ga je u januaru 2012. dovelo na čelo stranke. Nakon opštih izbora 2014. socijaldemokrate formiraju vladu s partijom Zeleni, a Leven 3. oktobra stupa na premijersku funkciju.

Od 2003. je u braku sa Ulom. Voli sport, naročito hokej na ledu i fudbal.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari