Hrvatsko proljeće pedeset godina poslije

Proljeća našeg (ne)zadovoljstva

Ostavite komentar


  1. Krajnje pojednostavljen pogled na tzv. hrvatsko prolece iz ugla jednog Hrvata. Da se ne lazemo, ti protesti su u samoj svojoj sustini bili nacionalisticki i ekstremisticki, cilj je bilo izdvajanje Hrvatske iz SFRJ (velikosproskog nacionalizma kako su tvrdili pojedini clanovi SKH, nije bilo ni u tragovima), neki Srbi su jos tada dobili otkaze, jedan deo se iselio za Srbiju, a recimo mojoj porodici su leta 1972.godine psovali majku srpsku u Boriku kod Zadra. Jugoslavija kao drzava je zapravo prestala da postoji jos sa prvim hrvatskim zahtevima za nezavisnoscu u Kraljevini SHS, i tada je trebalo povuci crtu, i svesti te srbomrsce na njihove realne granice 100 km istocno od Zagreba.

  2. Tekst odslikava poglede veceg broja Hrvata iz tog vremena koje mi je licno poznato iz sluzenja u JNA. Istovremeno je tada sa njihove strane i govoreno da je narod tada zasipan propagandom o ugozenosti i zapostavljenosti Hrvatske. Od tadasnjeg rukovodstva SKH je zanemarena osetljivost vecine Srba na takve ocene SKH, a posebno koreografija i zestoka nacionalisticka i sovinisticka kampanja po celoj teritoriji Hrvatske. Medjutim, vecina Hrvata iz tog vremena nije nasela ovakvoj, pre svega, sovinistickoj propagandi. Jasno je bilo da su i tada strane tajne sluzbe radile svoj posao i da postupci kako SKH tako i sovinistickih krugova nisu bili na liniji nikakve demokratizacije vec na generalnoj probi razbijanja SFRJ. Da je bilo volje za demokratizacijom SKH bi otvorio dijalog na tu temu sa svim faktorima tadasnjeg hrvatskog drustva. Umesto dijaloga krenuli su u zestoku borbu i uklanjanje hrvatskih kadrova koji drugacije misle (Milan Zanko), a da o Srbima i ne govorimo. Jasno je bilo da, kako je Tito govorio, jedan nacionalizam i sovinizam radja i hrani drugi. Nikakve demokraticnosti kod nosilaca „Hrvatskog proljeca“ nije bilo vec prezentacija iskljucivosti i isticanje ugrozenosti Hrvatske. Kasniju tzv. „hrvatsku sutnju“ razbila je druga krajnost sa podrucja Srbije koja je objektivno nahranila hrvatski nacionalizam i sovinizam. Hrvati kazu da niko tako nije homogenizovao hrvatski narod kao Slobodan Milosevic, pogotovu posle akcije koju su izveli i u tom cilju zrtvovali policajce MUP Hrvatske Gojlo Susak i Franjo Tudjman u Borovu selu.

  3. Hrvatsko proljeće je ništa drugo do buđenje hrvatskog nacionalizma, uvijeno u kritiku velikosrpskog nacionalizma, koji će i sam početi da se budi par godina posle.

Ostavite komentar


Društvo

Sigurne staze predstavile rad na Panevropskom programu za transport, zdravlje i životnu sredinu u Narodnoj skupštini 10

Sigurne staze predstavile rad na Panevropskom programu za transport, zdravlje i životnu sredinu u Narodnoj skupštini

Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije bilo je domaćin sastanka Partnerstva za zdravu aktivnu mobilnost u okviru sprovođenja Panevropskog programa za transport, zdravlje i životnu sredinu (Transport, Healthand Environment Pan-European Programme - THE PEP), koji je održan u Beogradu, u periodu od 23. do 25. aprila 2024. godine, a kojim je obeležen početak jednogodišnjeg predsedavanja Republike Srbije Upravnim odborom Panevropskog programa za transport, zdravlje i životnu sredinu, simboličnom predajom „štafetne palice“ Srbiji od strane prethodno predsedavajuće zemlje Austrije.

Naslovna strana

Naslovna strana za 27. i 28. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Minja Miletić, TV novinarka

Svaki novi dan počinjem čitanjem dnevnog lista Danas.