
Đurić, koji je bio šef Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju od 2014. godine do imenovanja za ambasadora u SAD, izjavio je za RTS da je sporazum o formiranju ZSO postignut pre sedam godina u Briselu i da odbijanjem da ga sprovedu zvaničnici Prištine „ne poštuju svoj potpis“.
On je rekao da će se na sastanku sa predstavnicima Srba, koji će biti održan danas u 12 sati, „prvo razmotriti nastojanja Prištine da dijalog suspenduje“.
Upitan da li je zadovoljan postignućima Kancelarije za Kosovo i Metohiju u prethodnom periodu, Đurić je rekao da se „pre svega uspelo da se na Kosovu i Metohiji sačuva mir“, kao i da je učestvovao na 221 rundi pregovora u Briselu.
„Uspeli smo da pokrenemo 340 projekata i podržimo srpski narod, izgrađeno je 2.370 novih i rekonstruisanih stambenih jedinica, 1.000 porodica dobilo je krov nad glavom. Obnovljeno je i delimično rekonstruisano 46 crkava i manastira“, rekao je Đurić.
On je ocenio da kosovski Albanci nisu zainteresovani za dijalog iako je to „više u njihovom interesu“, kao i da među njima postoji takmičenje „ko će bti gori prema Srbiji“.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Djuric nije ambasador, on je samo na sednici vlade Srbije predlozen. Procedura je vrlo duga, SAD treba da daju agreman, a tamo je kampanja. Djuric ne moze da stigne u Vasington, pod najboljim uslovima, za 6 meseci. Inace, prigovara vladI Kosova, koju cine Srpska lista i Hoti. Prethodnu su cinili Srpska lista i Kurti. Pre toga Srpska lista i Haradinaj. Kosovski politicari su npr Goran Rakic, potpredsednik vlade Kosova i zamenik Hotija
Vlada Srbije pregovara sa vladom Kosova. A ne „Beograd i Pristina“. Niti je to neki „dijalog“, to su pregovori. Pregovori Srbije i Kosova. Srbija mozda i nema vladu, ali Kosovo ima i cine je Srpska lista i Hotijeva stranka. A Djuric trenutno nije nista, jer nije vise v. d. u Kancelariji za KiM, a jos je veoma daleko od toga da udje u proceduru za ambasadora, tako da je trenutno – nezaposleno lice. Pitajte ga gde mu je radna knjizica, gde prima platu, na osnovu cega, i sta mu pise u opisu trenutnog „radnog mesta“, koje ne postoji?