
Zapravo, nisam sigurna da li je pokrenuta optužnica protiv mene, ali, osim zabrane ulaska u Ukrajinu, bilo je čak i to najavljeno kao mera protiv mene – ocenjuje za Danas Sanda Rašković Ivić, samostalna poslanica u Skupštini Srbije, koja je 2015. godine bila na čelu Demokratske stranke Srbije.
Ona je za naš list tako komentarisala situaciju u kojoj su se našli poslanici Skupštine Srbije iz redova Srpske narodne partije, kao i pojedini funkcioneri Srpske radikalne stranke, koji su tokom protekle nedelje bili u poseti Krimu. Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine je najpre, pre nekoliko dana, osudilo posetu grupe srpskih poslanika Krimu i pozvalo ambasadora Srbije u Ukrajini da pruži objašnjenja o tom pitanju. „Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine najoštrije osuđuje posetu grupe srpskih parlamentaraca okupiranom Krimu“, rekla je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine Marijana Beca na brifingu u Kijevu, a preneo Sputnjik. Ona je istakla da su srpski poslanici prekršili ukrajinski zakon i međunarodno pravo. Prema njenim rečima, poslanici otvoreno pozivaju na priznavanje Krima kao dela Rusije, čime postupaju u suprotnosti sa zvaničnim stavom Srbije koja podržava teritorijalni integritet Ukrajine. „Ministarstvo spoljnih poslova danas je pozvalo ambasadora Srbije da u Ministarstvu pruži objašnjenje o tom pitanju“, dodala je Beca.
Komentarišući ceo slučaj, premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da „Srbija poštuje teritorijalni integritet i suverenitet svake zemlje i da je Krim deo Ukrajine, jer bi svaki drugačiji stav imao teške posledice po Kosovo i Metohiju“. Vučić je to rekao odgovarajući na novinarsko pitanje posle upozorenja Kijeva da bi grupa poslanika i političara iz Srbije mogla da se nađe na crnoj listi zbog poseta Krinu na poziv ruskih vlasti. Agencija Rojters emitovala je pre dva dana priču o poseti članova političkih partija iz više evropskih zemalja Krimu, među kojima su i članovi SRS, Milovan Bojić, kao i sin Vojislava Šešelja, Aleksandar, i Dubravko Bojić.
Međutim, na Krimu je prošle nedelje boravio predsednik Srpske narodne partije Nenad Popović koji je, kako je saopšteno iz te stranke, u Simferopolju razgovarao s predsednikom Autonomne Republike Krim Sergejem Aksjonovim. Podsetimo, partija Nenada Popovića je u koaliciji sa Srpskom naprednom strankom na republičkom nivou.
Nakon upozorenja i traženja objašnjenja, služba bezbednosti Ukrajine, donela je (20. marta), odluku da uvede sankcije evropskim poslanicima koji su bili na Krimu u trodnevnoj poseti. To je na Fejsbuku objavila portparolka Službe bezbednosti Ukrajine Jelena Gitljanska. Ona je navela da su sankcije uvedene četvorici državljana Srbije i jednom državljaninu Češke, koji su se nezakonito nalazili na teritoriji Krima. „SBU je donela odluku da im zabrani ulazak na Krim u narednih pet godina“, napisala je predstavnica SBU, dodavši da informacija o učešću ukrajinskih državljana u toj delegaciji za sada nije potvrđena.
Ranije je saopšteno da je na poluostrvo u trodnevnu posetu doputovala delegacija od 20 ljudi. Ponovimo, među delegatima su bili članovi Srpske radikalne stranke Milovan Bojić, Dubravko Bojić i Aleksandar Šešelj, pisac Srđa Trifković, poslanik parlamenta Češke Jaroslav Golikv, poslanici iz Nemačke, Velike Britanije, baltičkih zemalja, Brazila i Kirgizije.
Lista zabranjenih ličnosti iz Srbije za ulazak u Ukrajinu se, uprkos već ustaljenoj dvogodišnjoj praksi, dakle, produžava.
Podsetimo, osim Sande Rašković Ivić, 2015. godine zabranjen je ulazak i funkcionerima DSS – Milanu Lapčeviću i Dragani Trifunović, koji su, takođe, boravili na Krimu. U isto vreme, tamo su boravili i Boško Obradović, lider Dveri, kao i Srđan Nogo. Godinu dana kasnije, iste mere, iz istog razloga, pokrenute su i protiv poslanika SNS – Vladimira Đukanovića i Branislava Blažića.
U ambasadi Ukrajine u Beogradu unazad dva dana nismo uspeli da dobijemo odgovor na pitanje koliko tačno građana Srbije ima zabranjen ulazak u Ukrajinu i koliko dugo bi one mogle da potraju.
Vučić sa Čepurinom o poseti Moskvi
Premijer Srbije Aleksandar Vučić i ambasador Rusije Aleksandar Čepurin ocenili su juče da će predstojeća poseta Vučića Moskvi, i njegov sastanak sa predsednikom Vladimirom Putinom, biti prilika da se razmotre teme od zajedničkog interesa, a posebno ekonomska i vojno-tehnička saradnja. Vučić i Čepurin su konstatovali da se prijateljski odnosi dve zemlje odražavaju kroz unapređenje privredne i naučne saradnje, a na temelju potreba ekonomskog napretka Srbije i Rusije, prenosi FoNet.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Krim je Ukrajina! koliko znam nije ni nasa vlast priznala prisjedinjenje, do trenutka dok to ne ucini trebas se drzati te politike kao deo vlasti u kojoj se slepas! Trebalo bi da te Alek posalje u cosak i to na kukuruz!!!
Hoće li da daju da prepišemo?
Ukrajinci bolje od nas znaju s kime imaju posla.