Zabrane i rezovi idu kao dodatak u vezi s politikom i muzikom koja čak često podseća na muško-ženski odnos i one popularne izreke „ne možeš sa njim (njom), a ne možeš ni bez njega (nje)“. Kontroverzni hrvatski pevač Marko Perković Tompson u grupi je onih koji se hvale lošim „brakom“, pa je zato i njegov koncert u Švajcarskoj zabranjen.

I kako to obično biva sa Tompsonom, tako je i ovaj njegov koncert u okrugu Krien izazvao žestoku polemiku u kojoj su učestvovale lokalne i nacionalne političke grupe, jer se nastupi hrvatskog pevača „graniče sa fašizmom“. Nije Tompson izolovana pojava, ima ih i bilo ih je na ovaj ili onaj način, najmanje koliko i hitova i hitića. Hrvatski pevač samo je poslednji u nizu primera muzičara sa Balkana koji su svojim stavovima sami sebi „zatvorili vrata“. Prljavo kazalište tako nikada zbog svojih političkih stavova neće svirati u Srbiji, kao što ni domaća Riblja čorba takođe nije dobrodošla u Hrvatskoj.

A na Zapadu je naravno malo drugačije. Svojevremeno je obezbeđenje bivšeg američkog predsednika Džordža Buša saopštilo da proučava tekstove pesama američke rep zvezde Eminema, kako bi ustanovilo da li je u njima autor pretio Bušu. Eminem u neprijateljstvu prema Džordžu Bušu nije bio usamljen. Frontmen Rejdioheda Tom Jork otišao je i korak dalje. Vatreni protivnik reaktivacije obustavljenog programa Star Wars pozvao je sve obožavatelje da posete bazu Flingdejls (Flyingdales) i održe proteste protiv vojnih planova američkog predsednika. Ovakvih i sličnih slučajeva je bilo u nedogled.

Najbolji primer koliko kontoverze može da izazove lični stav muzičara, čak i kada nema nikakve veze sa politikom, jeste legendarni član Bitlsa Džon Lenon. Neoprezna izjava „Bitlsi su popularniji od Isusa Hrista“ (iz 1966. godine) najpre je zbunila, a potom i razljutila konzervativne Amerikance, a stanovnici oblasti „Bible Belt“ (Biblijski pojas) ritualno su spaljivali njihove ploče. Bitlsima su svakodnevno stizala brojna preteća pisma, a neke radio stanice, naročito one na jugu SAD, odbijale su da puštaju njihovu muziku. Tek nekoliko decenija kasnije, Vatikan je odlučio da oprosti Lenonu, pa je u svom listu „L’Osservatore Romano“ objavio da ta izjava sada deluje više kao hvalisanje britanskih momaka iz radničke klase koji pokušavaju da se izbore sa naglim globalnim uspehom“.

Stop u Maleziji

Vest da je Malezija zabranila ili ograničila koncert neke svetske muzičke zvezde postala je svakodnevica. Tako je mlađima od 18 godina bio zabranjen ulaz na koncert američkog hip hop benda Blek ajd pis. Malezijska islamska stranka je zabranila i nastup jednom danskom bendu sa objašnjenjem kako bi njihov nastup uzrokovao nemoralnost. Od 2007. godine ta ista stranka se bori protiv nastupa izvođača poput Bijonse, Rijane, Gven Stefani i Avril Lavinj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari