Dragan Bokan, Foto:
Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©Predsednik podgoričke Budućnosti Dragan Bokan istakao je na javnom servisu Crne Gore da će ABA liga da dobije zagarantovano mesto u Evroligi od sezone 2027/28, ali iz najjačeg košarkaškog klupskog takmičenja kažu drugačije.
Sport klub dobio je odgovor iz vrha Evrolige u Barseloni u kojem je pojašnjeno da je došlo do zabune i da je ta informacija pogrešno interpretirana, na žalost klubova u regionu.
– Moguće je da su pomešali koncepte o kojima razgovaramo sa čelnicima ABA lige, a to je zagarantovano mesto u Evrokupu. Ne u Evroligi – otkrio je izvor Sport kluba, ponovo proverio podatke i uverio se da jeste tako kao što je naveo.
Bilo je i reči o ruskim klubovima, odnosno hoće li da se vrate u elitno kontinentalno takmičenje, a odgovor je – neodređen.
– Prerano je. To je nešto o čemu Bord (direktora) treba da odluči, a dok nema Borda ne možemo da pravimo bilo kakve procene – podvukao je izvor Sport kluba.
U prvoj deceniji postojanja ABA lige, samim tim i 20. veka, klubovi Jadranske lige dobijali su čak tri „B“ licence za plasman u Evroligu, posle čega se smanjilo na dva tima.
Ipak, korenitom reformom Evrolige 2016. i zatvaranjem sistema sa 16 ekipa to se svelo na jedno sigurno mesto, a od 2019. je šampion ABA lige dobijao „vajld kard“,
Počevši od minule sezone, Dubai je dobio pet zagarantovanih sezona u Evroligi, dok su Partizan i Crvena zvezda potpisali trogodišnje licence.
Evrokup, drugo takmičenje po snazi u istom sistemu, od ove sezone je proširen na 32 kluba, ali i dalje broji iste klubove kao u prošloj sezoni – Budućnost, Cedevita Olimpija i Universitatea Kluž.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


