Trofej reprezentaciji koja je smenila selektora na prvenstvu: Obala Slonovače prvak Afrike 1Foto: AP/Sunday Alamba)

U finalu kontinentalnog prvenstva Afrike u fudbalu domaćin Obala Slonovače je savladala Nigeriju u Abidžanu s 2:1.

Nigerija je povela u 38. minutu preko štopera Trost-Ekonga, kapitena, koji je u skoku nadvisio protivničkog igrača.

Trost-Ekong, igrač Paoka, bio je strelac jedinog pogotka na meču kad su se dve reprezentacije srele u grupi.

Na ovom šampionatu dao je tri gola, a sa ukupno pet, budući da je po jedan imao 2019. u Egiptu i 2022. u Kamerunu, najubojitiji je odbrambeni igrač u istoriji takmičenja.

Domaćin je poravnao preko Kesija u 62. minutu, a stadion je proključao kada je Alerova noga na reski centaršut s leve strane sprovela loptu u mrežu u 81.

Obala Slonovače je šampion bila i 1992. i 2015.

Posle poraza od Ekvatorijalne Gvineje (4:0) u poslednjem kolu u takmičenju po grupama domaćin je smenio selektora Francuza Žan-Luja Gasea.

S obzirom na to da je Obala Slonovače izgubila i od Nigerije, prva je reprezentacija u istoriji Kupa afričkih nacija koja se domogla trona uprkos dva poraza u grupi.