AI: Makron mora "sve učiniti" kako bi sprečio pogubljenje mladih Saudijaca 1foto Aleksandar Roknić Danas

Francuski predsednik Emanuel Makron mora “sve učiniti” kako bi sprečio izvršenje smrtne kazne nad sedmoro mladih Saudijaca, na sastanku s princom Mohamedom bin Salmanom u petak, ocenila je generalna sekretarka Amnesty Internationala Agnes Kalamard za koju taj susret “ostavlja gorak okus u ustima”, prenosi Hina.

“Trenutak je nepovoljniji, jer sedmoro mladih može biti smaknuto svakog trena”, izrazila je žaljenje u telefonskom razgovoru s AFP-om.

“Francuski predsednik mora sve učiniti kako ne bi bili pogubljeni, već pušteni na slobodu jer su bili maloletni u vreme njihovih takozvanih krivičnih dela”, dodala je, rekavši da je najmlađi među njima imao dvanaest godina u vreme počinjenja dela koja mu se stavljaju na teret.

Drugi, koji je u vreme počinjenja navodnih dela imao 15 godina, proglašen je krivim zbog toga što je “hteo razoriti društveno tkivo i nacionalno jedinstvo te zbog učestvovanja i poticanja na proteste koji narušavaju jedinstvo i sigurnost države”, navodi Amnesty.

Šest od sedam osuđenika na smrt, koji su iscrpeli svaku mogućnost žalbe, pripadnici su šiitske manjine, koja je žrtva “nepoštenih sudskih postupaka koji se temelje na nejasnim i proširenim optužbama u vezi s njihovim protivljenjem vladi”, ističe nevladina organizacija za ljudska prava.

Gorak ukus u ustima

Emanuel Makron koji “čini se, voli društvo saudijskog princa”, mora “posredovati kako bi im spasio život” jer se “ne može osuditi ljude zbog njihova mišljenja”, istaknula je Agnes Kalamard.

Francuski predsednik koji u petak treba razgovarati s Mohamedom bin Salmanom o aktuelnim geopolitičkim pitanjima, Ukrajini, Iranu, Libanonu, Siriji, već je naljutio aktiviste za ljudska prava kada je pre godinu dana, u julu 2022. primio u posetu MBS-a u Parizu.

Makron je “glavni arhitekta relegitimacije saudijskog princa nakon 2018.” i ubistva saudijskog novinara Džemala Kašogija za koje ga optužuje američka obaveštajna služba, rekla je Kalamard dodajući da joj takvo ponašanje “ostavlja gorak okus u ustima”.

Takvo francusko postupanje “pojačava dojam o nekažnjivosti” princa, rekla je.

“Situacija u vezi sa zaštitom prava u Saudijskoj Arabiji se ne popravlja, iako princ želi dati drukčiju sliku kupujući fudbalske i golferske klubove i kulturne događaje trošeći milijarde. To je princ u svečanoj odeći. Međutim, ispod je potpuno go. Ispod su nasilje, kršenja prava, žalbe na smrtnu presudu”, kritikovala je Kalamard.

Saudijska Arabija je u 2022. izvršila 196 smrtnih kazni, što je sedam puta više nego u 2020. i najviše u zadnjih trideset godina, navodi Amnesty, prenosi Al Džazira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari