Ambasador Holandije: Naučićemo puno iz ove krize 1Foto: FoNet/ Aleksandar Levajković

Zemlje širom sveta teško su pogođene virusom korona i niko nije očekivao ovako ozbiljnu situaciju.

Većina nas bila je iznenađena i zdravstveni sistemi širom sveta prenapregnuti su do krajnjih granica. Zahvaljujući merama koje se primenjuju protiv virusa, Holandija se polako kreće u ispravnom pravcu. Zdravstveni radnici čine sve što mogu da pruže medicinsku negu svima kojima je potrebna. Ljudi sa virusom se još primaju u bolnice, ali broj pacijenata postojano pada – kaže za Danas ambasador Holandije u Srbiji Hiles Beshor Pluh.

Holandska vlada je produžila većinu uvedenih mera do 19. maja, i sve one biće ponovo razmotrene u nedelji pre tog datuma, objašnjava ambasador Pluh dodajući da je već došlo do popuštanja jednog broja restrikcija – tako će osnovne škole i ustanove za decu do četiri godine biti otvorene 11. maja. Od 29. aprila deca i tinejdžeri će imati više mogućnosti da učestvuju u organizovanim sportskim događajima i da ih praktikuju napolju, ali zvanične utakmice neće biti dozvoljene. Kako velike manifestacije predstavljaju rizik da se virus prenosi suviše brzo i široko, zabrana njihovog održavanja produžena je do 1. septembra.

* Kako kriza korone, po vašem mišljenju, pogađa EU, s obzirom na već postojeće probleme unutar bloka?

– Kriza je pogodila svakoga širom sveta, pa i Evropsku uniju. Ovo je, naravno, izazov, ali je privremen i EU je već preduzela korake na prevazilaženju krize i njenih posledica. Na delu je zajednički evropski odgovor na izbijanje epidemije i predsednica Fon der Lajen je ustanovila tim za odgovor kako bi se popravila situacija u državama članicama. EU se takođe odlučila za obimnu pomoć Zapadnom Balkanu. Vidimo i sjajne primere solidarnosti među članicama EU. Primer su holandski pacijenti u odeljenjima intenzivne nege bolnica u Nemačkoj ili povratak italijanskih i španskih državljana u Evropu holandskim avionima ili obrnuto. Iako ima puno emocija i postoje znatne razlike, mislim da ćemo naučiti puno iz ove krize i završićemo je bolje opremljeni. Trebaće puno inovacija, investicija i saradnje da se ova kriza prevaziđe. Kao što je Ursula fon der Lajen rekla u obraćanju Evropskom parlamentu: „Ova kriza će izgledno redefinisati našu politiku, našu geopolitiku, a možda i samu globalizaciju. U ovom novom svetu Evropa će morati da bude na okupu, kroz sito i rešeto“.

* Može li se pretpostaviti kako će izgledati „dan posle“ u Evropi?

– Veoma je teško to predviđati. Očigledno je da su razmere krize ogromne, a njeni društveni i ekonomski efekti biće fundamentalni. Srećom, vidimo solidarnost i kako ljudi, biznis i organizacije odgovaraju na izazov i pomažu drugima. Mislim da će tako biti u vremenima koja dolaze. Kriza kao što je ova nas tera da se osvrnemo i preispitamo stare navike i ponašanje. To je tako kod pojedinaca, ali i na nacionalnom, evropskom i svetskom nivou. Mislim da svi možemo nešto naučiti iz ovoga i bolje se pripremiti za budućnost.

* Kako vidite solidarnost koju je EU pokazala prema državama u ovom regionu koje nisu njene članice, a među njima i Srbiji?

– Solidarnost EU pokazuje se ovde već godinama kroz popravljanje infrastrukture, zdravstvenog sistema, obrazovanja, unapređenje zaštite životne sredine i u kroz druge važne oblasti. Mislim da se solidarnost videla i u ovoj krizi i brojni primeri to pokazuju. Pomenuću poslednji, što je tri milijarde evra makro finansijske pomoći za 10 susednih zemalja kao deo odgovora EU na pandemiju kovida 19. Ranije ovog meseca sporazum o grantu od 4,9 miliona evra radi pomoći Srbiji u borbi protiv kovida 19 potpisali su ambasador EU Sem Fabrici, ministarka evropskih poslova Jadranka Joksimović i predsednica kancelarije UNOPS u Srbiji Mišel Telatin. Taj grant će omogućiti kupovinu respiratora, testova, laboratorijske i zaštitne opreme. UNOPS je određen kao partner za implementaciju. Ta donacija je deo finansijske pomoći EU Srbiji od 93 miliona evra, za neposredne, kratkoročne i srednjoročne mere u otklanjanju posledica kovida 19. Međutim, evropske zemlje ne pokazuju svoju solidarnost samo preko EU. Preko Evroatlantskog koordinacionog centra za odgovor na katastrofe NATO-a, Holandija pomaže Crnoj Gori dopremajući zaštitnu opremu iz Kine u Podgoricu. Prvi avion je sleteo 22. aprila, a drugi će, nadamo se, ovih dana. Holandija smatra da multilateralne organizacije kao što su EU i NATO imaju ključnu ulogu u globalnoj zdravstvenoj krizi.

Ovo nije takmičenje

– Evropska unija je mogla da postupi bolje u smislu publiciteta, ali ovo nije takmičenje. Na svima nama je da radimo zajedno da bi pobedili virus. Kako virus ne poznaje granice, isto važi za solidarnost i saradnju – kaže ambasador Hiles Beshor Pluh.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari