Američka obalska straža objavila: "U olupini Titana pronašli smo moguće ljudske ostatke" 1Foto: Betaphoto (Paul Daly/The Canadian Press via AP)

U ostacima podmornice Titan pronađeni su, pretpostavlja se, ljudski ostaci, saopštila je američka obalska straža.

Ostaci podmornice koja je implodirala tokom pokušaja zarona kod Titanika, viđeni su kod Sent Džonsa u Kanadi.

Na fotografijama su se mogli videti metalni komadi podmornice prekrivene ceradama, koji su potom dizalicama prebacivani na kamione.

Amrička obalska straža saopštila je da će medicinski stručnjaci SAD-a sprovesti analizu mogućih ljudskih ostataka koji su pronađeni unutar olupine.

Američka obalska straža će takođe sazvati „Pomorski istražni odbor“ ili MBI, javlja Al Džazira.

„MBI je najviši nivo istrage u obalskoj straži“, objašnjava se u saopštenju objavljenom u nedelju.

Zabrinutost za bezbednost pojavila se nakon katastrofe Titana, pošto su se bivši putnici javili da prijave svoja iskustva sa greškama u komunikaciji, problemima sa potisnikom i drugim problemima, dodaje Al Džazira.

Kapetan Džejson Neubauer, koji vodi istragu o tragediji, rekao je:

„Zahvalan sam na koordiniranoj međunarodnoj i međuagencijskoj podršci u pronalaženju i očuvanju ovih vitalnih dokaza na ekstremnim morskim dubinama. Dokazi su tu, ali čeka nas još puno posla kako bismo razumeli faktore koji su doveli do katastrofalnog gubitka Titana i pomogli da se slična tragedija više ne dogodi“.

Ekspediciju s Titanom organizovala je kompanija OceanGate Expeditions krenuvši na svoje treće putovanje do Titanika, broda koji je potonuo 1912. nakon što je udario u santu leda.

OceanGate Expedition Titanom je nudio posetu slavnom potonulom brodu za 250 hiljada dolara po osobi, stoji na službenim stranicama.

U podmornici su bili kapetan i još četiri putnika, a američka obalska straža u četvrtak je objavila da su svi poginuli.

Poginuo je 58-godišnji britanski biznismen, avijatičar i svemirski turista Hamiš Harding, pakistanski biznismen Šahzada Dejvud i njegov sin Sulejman, francuski okeanograf Paul-Henri Nargeolet, stručnjak za Titanik, te Stokton Raš, osnivač OceanGatea, prenosi Slobodna Dalmacija.

Inače, stručnjaci su, piše Al Džazira, doveli u pitanje i upotrebu novijih, eksperimentalnijih materijala kao što su ugljenična vlakna za izgradnju podmornice, za razliku od bolje testiranih materijala kao što je ugljenični čelik.

Prema pravnim dokumentima koje je prvi objavio Nju Repablik (The New Republic), bivši inženjer OceanGate-a, Dejvid Lokhridž (David Lochridge), izrazio je zabrinutost zbog dizajna podmornice i relativnog nedostatka testiranja pod visokim pritiskom.

OceanGate je tužio Lokridža zbog kršenja ugovora u vezi sa njegovim komentarima o Titanu, a Lokridž je podneo protivtužbu, tvrdeći da je kompanija pokušala da ga „ućutka“.

To se dogodilo još 2018. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari