Azerbajdžan i etnički Jermeni završili pregovore za malim okruglim stolom i za samo dva sata: Šta je odlučeno? 1foto BETAPHOTO (AP Photo/Sergei Grits, File)

Azerbajdžan je u četvrtak održao mirovne pregovore s etničkim Jermenima iz Gorskog Karabaha, nakon što su separatisti te regije primorani na predaju posle ratnog poraza koji je potaknuo i pozive na ostavku jermenskog premijera Nikola Pašinjana.

Fotografije poslate Rojtersu prikazuju zvaničnike sa dve strane kako sede za malim okruglim stolom u azerbejdžanskom gradu Jevlaku, javlja Hina, prenosi zagrebački N1.

Ni dva sata od vesti da su pregovori počeli, usledila je vest azerbajdžanskih novinskih agencija da su završeni.

Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev rekao je u sredu da je njegova gvozdena pesnica ostavila ideju o odvojenom Jermenskom Karabahu u istoriji.

Tamošnji Jermeni su rekli da nemaju izbora osim da prihvate uslove Bakua nakon što je azerbejdžanska vojska probila njihove linije u 24-satnoj ofanzivi.

Jermenske vlasti u glavnom gradu Karabaha, koji Jermeni zovu Stepanakert i Azeri Khankendi, tvrde da se u četvrtak u gradu može čuti pucnjava, preneli su Rojtersovi svedoci na licu mesta.

Jermeni optužuju Azerbejdžan za kršenje primirja i savetuju svojim stanovnicima da ostanu kod kuće.

Ministarstvo odbrane u Bakuu saopštilo je da su ovi navodi lažni i da imaju za cilj dezinformacije.

U okviru sporazuma, jermenski separatisti moraju da se rasformiraju i razoružaju, a region sa 120.000 stanovnika biće u potpunosti integrisan u Azerbejdžan.

Baku je saopštio da ga u Jevlaku predstavlja poslanik Ramin Mamadov.

Brza pobeda Azerbejdžana je kulminacija decenijske borbe za kontrolu Karabaha, međunarodno priznatog dela Azerbejdžana u kojem Jermeni čine većinu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari