Bivši severnokorejski špijun i visoki oficir govorio za Bi-Bi-Si 1Foto: EPA-EFE/KCNA

Kim Kuk- Song, bivši pukovnik u vojsci Severne Koreje, sada disident na južnom delu ostrva govorio je za Bi-Bi-Si i potvrdio mnoge priče zapadnih medija o načinu vladavine na severnom delu korejskog poluostrva.

Kim je proveo 30 godina u vojsci i špijunskim agencijama Severne Koreje i stigao do vrha. Agencije su bile „oči, uši i mozak Vrhovnog vođe“, kaže on. Prebegao je u Južnu Koreju 2014. I sarađuje sa obaveštajnom službom te zemlje.

Tvrdi da je čuvao njihove tajne, slao ubice da ubijaju njihove kritičare, pa čak i izgradio ilegalnu laboratoriju za drogu kako bi pomogao u prikupljanju „revolucionarnih“ sredstava.

Ovo je prvi put da je tako visoki vojni oficir iz Pjongjanga dao intervju jednom velikom emiteru, a komentar na njegove tvrdnje Bi-Bi-Si je tražio i od ambasade Severne Koreje u Londonu. Naravno, odgovor nije stigao.

Kim Kuk-Song bio je „najcrveni od crvenih“, kaže u ekskluzivnom intervjuu. Odan komunistički sluga. Prikazuje vođstvo Severne Koreje koje očajnički želi da zaradi na bilo koji način, od trgovine drogom do prodaje oružja na Bliskom istoku i u Africi. Tvrdi da špijunske i sajber mreže ove zemlje mogu dopreti do svih delova sveta.

Aktuelnog “vrhovnog vođu” Kim Džong-Una predstavlja kao mladića željnog da se dokaže kao „ratnik“. U vreme kada se spremao da nasledi oca koji je preminuo od posledica moždanog udara, Kim Džong Un je 2009. naredio formiranje nove špijunske agencije.

Sagovornik Bi-Bi-Si-ja je naziva „terorističkom radnom grupom“ čiji je glavni cilj eliminacija prebega u Južnu Koreju. Njihova žrtva je trebalo da bude Hvang Džang-Jop, do tada najviši zvaničnik Severne Koreje koji je prebegao na jug.

Bio je ključni arhitekta severnokorejske politike. Njegov prebeg na jug 1997. nikada nije oprošten. U Seulu je bio izuzetno kritičan prema režimu, a porodica Kim želela je osvetu.

“Ja sam lično rukovodio i izvodio posao”, tvrdi Kim Kuk-Song. Nešto je, po Pjongjang pošlo po zlu, atentatori su uhapšeni i u Južnoj Koreji osuđeni na zatvorske kazne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari