zuzana čaputovaFoto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Predsednica Slovačke Zuzana Čaputova izjavila je danas u Varšavi da Slovačka ne može više da pomaže Ukrajini oružjem jer je dala sve što je mogla, a da su promene posle dolaska na vlast premijera Roberta Fica i izbora Petera Pelegrinija za predsednika Slovačke samo na rečima i sva ostala pomoć Ukrajini se nastavlja.

„Ne očekujem suviše velike promene posle dolaska novog predsednika. Veća vojna pomoć Ukrajini nije moguća jer je Slovačka učinila sve što je mogla u toj oblasti“, kazala je Čaputova posle razgovora sa poljskim predsednikom Andžejom Dudom, javljaju poljski mediji.

Duda je zahvalio Čaputovoj što je došla u oproštajnu posetu Varšavi i složio se sa njom da Poljska može da računa na dobru saradnju i sa novoizabranim predsednikom Pelegrinijem.

„Poznajem Pelegrinija i verujem da će saradnja biti jako dobra. Pelegrini je vrlo iskusan političar i kako pokazuje moje dosadašnje iskustvo vodio je vrlo izbalansiranu politiku i ne očekujem ništa drugo“, kazao je Duda.

Ukrajini više ne šalju oružje iz svojih vojnih magacina, već kao i Slovačka nastavljaju komercijalne isporuke, ni Poljska ni Češka, iz prostog razloga što su kao i Slovačka poslale svo staro oružje, uglavnom sovjetsko koje im ne treba, i to po cenama kao kad bi nabavljale novo refundirao NATO, a novac je za to izdvojila i Evropska unija.

Prethodna poljska vlada sada opozicione stranke Pravo i Pravda prestanak pomoći u oružju Ukrajini, kao i slovački premijer Fico, koristila je u kampanji pred jesenje parlamentarne izbore da ubere političke poene kod antiukrajinski raspoloženih birača.

Za razliku od prethodnog poljskog premijera Mateuša Moravjeckog i slovačkog premijera Fica češki premijer Petr Fijala saopštio je da Češka ne šalje više oružje iz rezervi armije, a nastavlja samo komercijalne isporuke, ali ne da je to neka politička odluka vlade, već je prosto, kao i susedi, dala sve što je imala.

Poljski predsednik na konferenciji za novinare sa Čaputovom izjavio je danas da je protiv plana poljskog premijera Donalda Tuska da se Poljska uključi u projekat izgradnje svojevrsne gvozdene kupole, moćnog PVO sistema kakav štiti Izrael, a koji bi po Tuskovim rečima morala da izgradi za sebe i Evropska unija.

„To je nemački biznis projekt koji se pojavio pre dve godine. Znači relativno je nov u odnosu na ono što smo mi već počeli da gradimo i što je nešto drugo. Razumem da premijer razmišlja da se eventualno kao dopunu uključimo u taj sistem, ali ja ne mogu da zamislim da mi odustanemo od projekta koji gradimo godinama, zasnovanog na sistemu Visla, raketama Patriot koje su u ovom trenutku na putu za Poljsku“, kazao je poljski predsednik.

Andžej Duda naglasio je da dok bi evropska gvozdena kupola bila zasnovana na nemačkim sistemima, Poljska je već pre više godina odabrala saradnju sa SAD i Velikom Britanijom.

„Napad Irana na Izrael pokazao je koliko je važno da i mi dobijemo takav tip sistema. Nema razloga da Evropa nema svoj štit protiv raketa i dronova. Evropa se nalazi u zoni opasnosti. Moramo da promenimo decenijsku paradigmu u Evropi koja je polazila od toga da rata neće biti, a da smo pod američkim odbrambenim kišobranom“, rekao je juče u Varšavi poljski premijer Tusk.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari