Češka dobila manjinsku vladu 1Foto: EPA-EFE MILAN KAMMERMAYER

Kada se vozite izvan Praga nacionalne zastave ukrašavaju češke autoputeve u pravilnim intervalima, piše EUObserver. U ovom regionu Centralne Evrope gde je evroskepticizam na visokom nivou ovo bi moglo biti interpretirano kao prikaz zastrašujućeg nacionalizma.

Zapravo, piše ovaj portal, to je izgovor za češke oglašivače da sačuvaju bilborde pošto je oglašavanje na putevima zabranila vlada.

Sličan je paradoks i sa premijerom zemlje Andrejom Babišem. Otvorenog kritičara migracione i poreske politike EU kao i oponenta prihvatanja evra sve dok evrozone ne bude reformisana, Babiša često opisuju kao evroskeptika na isti način kao i Mađara Viktora Orbana i Poljaka Mateuša Moravjeckog – njegove kolege iz Višegradske grupe.

Češki predsednik Miloš Zeman imenovao je danas manjinsku vladu koju čine ANO, stranka Andreja Babiša, i Socijaldemokratska stranka.

Od kada je preuzeo premijersko kormilo u decembru, Babiš iznova ponavlja: „Naš interes je stabilna, jaka i bezbedna Unija. I unutar nje Češka Republika mora delovati aktivno i koherentno“. Ovo je ponovio i prošle nedelje na praškom evropskom samitu, konferenciji EU. Babiš insistira da je EU „bez svake sumnje ekonomski i politički okvir za Češku Republiku“.

Da je Babiš iskren i da treba priznati da je on u stvari proevropski nastrojen smatra politički analitičar Vladimir Bartovič. U izjavi za EUObserver, Bartovič koji vodi analitičku organizaciju Europeum u Pragu, ukazao je da je Babiš možda isuviše kritičan o određenim stvarima za koje ne nudi rešenje. On nije svestan kompleksnosti procesa odlučivanja EU te se ponekad zbog toga čini da je zabrinut da neke njegove ideje neće dobiti podršku“. Ali, kako navodi , Babiš vidi budućnost Češke u EU, on ne želi da zemlja istupi iz tog okvira.

Babiš je početkom nedelje predstavio svoju listu ministara za formiranje vlade u koaliciji sa Socijaldemokratskom partijom. Osam meseci nakon izbora na kojima je njegova ANO osvojila prvo mesto ali bez većine, pokušavao je da formira stabilnu vladu. Babiševa manjinska vlada zavisiće od podrške Komunističke partije Češke i Moravske. Glasanje u parlamentu je planirano za 11. jul. Jedno glasanje već se završilo nepovoljno u januaru.

Uprkos svojim inherentnim strukturnim slabostima, očekivanja su da će vlada u Pragu biti „najevropskija“ u Centralnoj i Istočnoj Evropi, ukazuje Martina Dlabajova, poslanica iz Babiševe partije. „Mi smo Evropa. Bićemo aktivniji nego pre, bićemo istinski akteri u menjanju stvari“. Za Babiša, milijardera koji se okrenuo politici, EU bi mogla biti pitanje ubeđenja, ali i pitanje interesa. Njegov biznis, koji se uglavnom bazira na poljoprivrednim proizvodima i hemijskoj industriji itekako zavisi od spoljne trgovine, naročito sa Nemačkom, ali i od fondova EU.

Prema Forbsovoj listi njegovo bogatstvo trenutno se procenjuje na 4,1 milijardu dolara u poređenju sa dve milijarde dolara 2013, godinu dana pre nego što je izabran za ministra finansija. Ali premijerski biznis je takođe politička odgovornost. Prošle godine je otpušten iz vlade jer nije imao da plati poreze za svoje kompanije. Tereti se za proneveru u slučaju EU subvencija jer ih je navodno iskoristio za ležerno konferencijsko letovalište Stork Nest, koji pripada njegovoj Agrofert grupi.

Tri stvari su važne za Babiša – da mu se ne sudi, da ima dobru sliku u inostranstvu i izbegava socijalne proteste, smatra Mihal Pur, urednik sajta info.cz. Ali, češka politika prema EU ne zavisi samo od tajkunskog premijera. Babiš mora da uzme u obzir i raspoloženje predsednika i javnog mnjenja.

„Zeman ima dugoročnu viziju predsedničkog režima. Babiš pak kratkoročnu – gomilanje što veće ekonomske moći. On nije zainteresovan za političku viziju“, kaže Tomaš Pruza, bivši državni sekretar za EU u prethodnoj vladi. On smatra da bi Babiš mogao da se nađe u oslabljenoj poziciji.

Rasprostranjeno je uverenje da je Češka, za razliku od Mađarske ili Poljske koje upadaju u direktne sukobe sa EU, znatno umerenija. Babiš kao pragmata mogao bi biti vrsta lidera koji može pomoći da se premoste podele „Istok-Zapad“, zaključuje Dlabajova.

„Dvostruka periferija“

Prema poslednjem istraživanju Eubarometra, 56 odsto Čeha „nema poverenja u EU, 67 odsto kaže da se njihov glas ne računa u bloku, dok se 40 odsto ne osećaju građanima EU. „Mnogi ljudi osećaju se kao da žive na dvostrukoj periferiji, kao pojedinac i kao zemlja“, ukazuje Tomaš Pruza. Ali kako kaže, oni koji žive izvan Praga, rade u fabrikama i ne putuju mnogo izvan zemlje. Oni čuju da Češkom vlada Brisel i ne haju mnogo za to. I Zeman i Babiš apeluju na ove ljude i obećavaju im da će brinuti o njima“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari