Crna Gora otvara poglavlje kojim odlučuje o sudbini eura 1Foto: freeimages

Do sada je Crna Gora otvorila 30 od ukupno 33 poglavlja u pregovorima s Evropskom unijom, dok su privremeno zatvorena tri poglavlja.

Na Međuvladinoj konferenciji o pristupanju Europskoj uniji, koja se u ponedeljak održava u Luksemburgu, Crna Gora će otvoriti Poglavlje 17 – Ekonomska i monetarna unija, javlja Anadolija.

Crna Gora je do sada otvorila 30 od ukupno 33 poglavlja u pregovorima s EU-om, dok je privremeno zatvorila tri poglavlja.

Poglavlje o ekonomskoj i monetarnoj uniji odnosi se na članice EU-a koje su prihvatile euro kao zajedničku valutu, a koje čine Europsku monetarnu uniju.

Monetarna unija predstavlja najviši nivo monetarnih integracija, a zasniva se na harmonizaciji monetarnih politika zemalja članica i uvođenju jedinstvene valute, zajedničkim monetarnim rezervama, zajedničkoj središnjoj banci i jedinstvenoj monetarnoj politici.

Jedno od pitanja koje se treba rešiti u okviru ovog pregovaračkog poglavlja jeste i pitanje hoće li Crna Gora zadržati euro kao službenu valutu.

Euro u Crnoj Gori od 2002. godine

Iako nije članica EU-a, Crna Gora je euro kao valutu uvela 2002. godine.

Osim u Crnoj Gori, euro se koristi kao službena valuta i na Kosovu.

Članice eurozone, odnosno države u okviru EU-a koje koriste euro, abecednim redom su: Austrija, Belgija, Cipar, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Malta, Portugal, Slovačka, Slovenija i Španjolska.

Sukladno posebnom ugovoru, prihvatile su ga Andora, Monako, San Marino i Vatikan, dok su Crna Gora i Kosovo to učinile unilateralno, ali uz „blagoslov“ članica EU-a.

Još su tri valute – konvertibilna marka u Bosni i Hercegovini, lev u Bugarskoj i eskudo na Zelenortskim otocima – fiksnim tečajem vezane uz euro.

Tekst preuzet sa Al Jazeera Balkans

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari