Da li će svet dobiti upozorenje ako Putin reši da pokrene nuklearni rat? 1Foto: Sgutterstock/Asatur Yesayants
Magazin Ekonomist postavlja sledeće pitanje: Da li će svet dobiti bilo kakvo upozorenje ako je predsednik Vladimir Putin spreman da pređe granicu i započne nuklearni rat?

Časopis je u izveštaju naveo da dok NATO sprovodi nuklearne vežbe, zapadni špijuni prate ruske bojeve glave kako bi otkrili bilo kakve znake njihovog kretanja.

Ekonomist dodaje da, sudeći po njihovim ranijim informacijama o invaziji Rusije na Ukrajinu, zapadni špijuni imaju dobar uvid u proces donošenja odluka Kremlja. Što se tiče satelita i drugih tehničkih sredstava, mnogo će zavisiti od toga kakvo oružje Moskva odluči da upotrebi.

Uspostavljen je nadzor nad strateškim nuklearnim arsenalom

U izveštaju se pojašnjava da se ruski i američki arsenali „strateškog“ oružja dugog dometa pomno nadgledaju u skladu sa Ugovorom o novim počecima, koji ograničava svaku stranu na maksimalno 1.550 bojevih glava raspoređenih na rakete, bombardere i podmornice.

Ali problem je u tome što su mnoge od ovih bojevih glava stavljene u stanje visoke pripravnosti i mogu se lansirati bez upozorenja. Sateliti i zemaljski radari neće moći da otkriju i prate balističke rakete dok se ne lansiraju, a krstareće rakete lete nisko i biće ih teže otkriti.

Međutim, malo je verovatno da će ovo oružje biti upotrebljeno, jer nosi veoma visok rizik od izazivanja rata sa NATO-om.

Najizvodljivija opcija bi bio ograničeni nuklearni udar upotrebom jednog ili više od 2.000 ruskih „taktičkih” oružja, koje generalno imaju manju eksplozivnu snagu i manji domet, pošto NATO ima oko 100 komada takvog oružja u Evropi.

Nuklearne bojeve glave treba premestiti u avione i rakete

Ruske taktičke bojeve glave čuvaju se u desetinama skladišta, odvojeno od aviona i projektila koji bi mogli biti potrebni za njihovu isporuku, navodi časopis. Dakle, oprema za njihovu upotrebu treba da bude vidljiva.

Ekonomist objašnjava da je ključno pratiti kretanje bojevih glava iz skladišta satelitskim i drugim sredstvima, jer će se bojeve glave prevoziti vozom ili kamionom, a čuvaće ih elitne jedinice 12. glavne uprave zadužene za održavanje. bojeve glave, u pratnji vatrogasnih i specijalnih spasilačkih vozila. Neobičnu aktivnost mogu da ispolje i vojne jedinice koje mogu da koriste ovo oružje. Sve ovo bi verovatno izazvalo još intenzivniju elektronsku komunikaciju, piše AJB.

Časopis dodaje da zapadne zemlje znaju znake upozorenja jer su posle Hladnog rata decenijama radile sa Rusijom na poboljšanju bezbednosti njenog nuklearnog arsenala u okviru programa Cooperative Threat Reduction (CTR), a dizajnirana je i neka specijalizovana ruska oprema i procedure. uz pomoć zapadnih stručnjaka.

Druge mogućnosti

U izveštaju se citira Vilijam Mun, veteran CTR programa, koji je rekao da je gotovo izvesno da bi bilo otkriveno značajno pomeranje bojeve glave. Ali za ograničenu taktičku demonstraciju, Rusija bi mogla pokušati da sakrije jednu ili dve bojeve glave u obične kamione. Otkrivanje takvog poteza bilo bi ekvivalentno nagađanju na koji način će novčić bačen u vazduh pasti, rekao je on.

Pavel Podvig iz Instituta Ujedinjenih nacija za istraživanje razoružanja, istraživačkog centra u Ženevi, rekao je da će biti teško pronaći taktičko nuklearno oružje postavljeno na pokretne raketne bacače skrivene u šumama.

Džejms Ekton iz Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir tvrdi da bi prikrivanje kretanja bojevih glava porazilo ruski cilj. „Putin želi da znamo da se sprema za nuklearnu upotrebu. On radije preti da će upotrebiti nuklearno oružje, kako bi izvukao koristi, nego da ih stvarno koristi.”

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari