Da li je Evropa spremna za zabranu ruskih energenata? 1Foto: Shutterstock

Da li je Evropa spremna za zabranu ruskih energenata i kako će se to odraziti na nju i hoće li na kraju rusku naftu kupovati preko trećih zemalja i po kojoj ceni.

Dopisnik HRT-a iz Bruxellesa Tihomir Vinković kazao je u emisiji Hrvatskog radija „U mreži Prvog“ kako se u medijima piše da su Slovačka i Mađarska tražili izuzeće na godinu dana, odnosno do kraja sledeće godine.

Neke druge zemlje članice Evropske unije nevoljno su pristale na nove sankcije EU prema Rusiji, pre svega to se odnosi na Nemačku.

Govori se da i Hrvatska traži izuzeće i to na vakumsko plinsko ulje, koje služi za proizvodnju dizela.

Naftni stručnjak Igor Dekanić rekao je kako je to izuzeće logičan potez gledajući riječku rafineriju.

– Jer sva ta izuzeća su produkt analize država i njihovih trgovaca, odnosno proizvođača ili opskrbljivača. Svi oni znaju koje su im trgovačke veze i trgovački putevi. Kakva im je logistika što se tiče dopreme nafte i naftnih derivata. Svaka država zna što je najviše tišti i najviše boli i gdje će je sankcije najviše pogoditi pojedinu državu. Zato pojedine države traže izuzeća, pa je u pitanju u kojem paketu će taj paket sankcija biti usvojen, što se tiče energetike – poručio je Dekanić.

Može li šesti paket sankcija propasti zbog svih tih izuzeća?

Dekanić je naglasio da neće propasti, jer će sankcije imati svoj učinak, posebno informacijski i finansijski. Energetski učinak će biti kombinovan.

Ekonomski analitičar Damir Novotni istakao je kako „sankcije prema Rusiji imaju akutne boli za brojne zemlje, ali iza toga stoje i razne prilagodbe“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari