DF pozvao građane da blokiraju ulice, SPC moli vernike da ne nasedaju na provokacije 1Foto: Beta/AP Photo/Risto Božović (arhiva)

Lider Demokratskog fronta Andrija Mandić pozvao je građane da kada se bude glasalo o Predlogu zakona o slobodi veroispovesti izađu i blokiraju svaku ulicu dok je Episkopski savet Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori pozvao vernike da ostanu mirni i ne nasedaju na provokacije.

„Svi ste pozvani. Mi ćemo ispuniti svoju dužnost, ali morate i vi. Ja prvo očekujem od svoje majke da izađe i iznese ikonu. Ako sada pokleknemo mi ćemo biti prezreni od naših potomaka. Nas 17 poslanika DF-a spremni smo da priložimo sebe na oltar naše crkve“, rekao je Mandić u parlamentu u kome je počela rasprava o Predlogu zakona, kome se oštro protivi SPC.

Dok traje rasprava u parlamentu nekoliko stotina građana predvođenih episkopom Joanikijem krenulo je od Hrama ka centru grada kojeg je policija blokirala. Oni su na mestu gde stoje policijske barikade služili moleban.

Građani i sveštenstvo Mitropolije crnogorsko-primorske tražili su od policije prolaz do crkve Svetog Simeona u Staroj varoši, ali im to nije dopušteno. Oni su zahtevali prolaz pozivajući se na Ustav Crne Gore i verska prava, policajce su nazvali braćom, tražeći da odgovore zašto je Podgorica pod blokadom.

Uprava policije saopštila je ranije da neće dozvoliti održavanje neprijavljenog skupa u blizini štićenih objekata i pozvala građane da poštuju zakone i da se uzdrže od izlaska na medijski najavljena okupljanja.

U međuvremenu se oglasio Episkopski savet koji je pozvao „verni narod da, u duhu svenarodnog Sabora oko moštiju Svetog Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog i bratskog sabranja pred Skupštinom Crne Gore, ostane dostojanstven i ne pristane ni na kakve provokacije i da ne učestvuje u nemirima i sukobima koje mogu izazvati zlonamerni ljudi i mešetari – pripadnici raznih ‘službi'“.

Episkopski savet će se, kako su najavili, obratiti svim međunarodnim institucijama za zaštitu ljudskih prava i sloboda zbog brutalnog ugrožavanja slobode vere u Crnoj Gori.

Zakon između ostalog predviđa podržavljenje crkvene imovine za koju ne postoji dokaz o vlasništvu pre 1918. godine, kada je Crna Gora postala sastavni deo Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari