Donald Tramp je imao svoj najbolji dan u 2024. do sada 1Foto: EPA-EFE/SHAWN THEW

Bivšem predsedniku SAD uručen je politički poklon, piše CNN komentarišući zaključke nezavisnog specijalnog savetnika koji je „sipao kerozin“ na zabrinutost oko starosti Džozefa Bajdena, sa oštrim jezikom o predsednikovom lošem pamćenju nakon što je zaključio da je Bajden namerno pogrešno rukovao poverljivim dokumentima – i da ga zbog lošeg pamćenja nije moguće osuditi.

Bajden je bio u odbrani na brzinu sazvanoj konferenciji za novinare u Beloj kući rekao: „Moje pamćenje je dobro“.

Tramp je na putu ka republikanskoj nominaciiji.

U četvrtak uveče je trijumfovao u Nevadi i američkom Devičanskom ostrvu, nastavivši niz neporaženosti i učinivši da se kampanja Niki Hejli oseća uzaludno.

Čini se da sprema i pobeda na Vrhovnom sudu.

Sudije su izrazile dubok skepticizam da bi Kolorado mogao da ga proglasi pobunjenikom i da mu zabrani učešće na svojim izbornim listićima.

To je kombinacija jedan-dva-tri koja bi trebalo da navede Trampa da se oseća čvrsto u pogledu svoje političke budućnosti, barem na trenutak.

Hranjenje ludila oko Bajdenovih godina

Zaključujući da Bajden ne treba da bude krivično gonjen, specijalni savetnik Robert Hur, bivši američki tužilac u Merilendu kojeg je imenovao Tramp, ponudio je političku optužnicu o sposobnosti predsednika.

Hur je lidera slobodnog sveta opisao kao „saosećajnog, dobronamernog starijeg čoveka sa lošim pamćenjem“ zbog čega bi ga bilo nemoguće krivično goniti.

Čudna procena u dokumentu Ministarstva pravde izazvala je trenutnu pomamu među Bajdenovim protivnicima i trajaće mnogo duže u javnoj svesti od bilo koje druge vesti.

„Da li je ovo šala?“, napisao je senator iz Severne Karoline Tom Tilis na društvenim mrežama, ponovo postavljajući citate iz Hurovog izveštaja.

„Čovek koji je previše nesposoban da bude odgovoran za pogrešno rukovanje poverljivim informacijama je svakako nepodoban za Ovalnu kancelariju“, rekli su republikanski lideri Predstavničkog doma u brzo objavljenom zajedničkom saopštenju, uzimajući u obzir opis Bajdena u izveštaju specijalnog tužioca.

U izjavi, Bajden je istakao svoju saradnju sa istragom specijalnog tužioca i rekao da je zadovoljan ishodom, tvrdeći da je stvar sada zatvorena.

Ipak, teško.

Pitanja o njegovim godinama su već postojala i sada će sigurno rasti, posebno kada su republikanci pripremljeni da se jave na svaki pogrešan korak ili verbalnu grešku, kao kada je ove nedelje pomešao mrtve evropske lidere.

U oštrim komentarima priznajući negodovanje, Bajden je zamerio Huru što dovodi u pitanje njegovo sećanje na svog sina.

„Kako se, dođavola, usuđujete“, rekao je Bajden.

„Iskreno, kada mi je postavljeno pitanje, pomislio sam u sebi: „Nije se njih prokleto ticalo““.

Izvukao je brojanicu od Boa koju nosi i dodao: „Ne treba mi niko da me podseća na to kada je preminuo“.

Hur je rekao da Bajden nije mogao da se seti ključnih detalja tokom sastanka sa vlastima i da je zaboravio ključne datume, uključujući godinu smrti njegovog sina Boa i godine kada je bio potpredsednik.

Bela kuća je odmah osporila to.

„Izveštaj koristi jezik predrasuda da opiše uobičajenu pojavu među svedocima: nedostatak prisećanja godina starih događaja“, napisali su savetnik Bele kuće Ričard Zauber i Bajdenov lični advokat Bob Bauer u pismu na pet stranica Huru.

Poslanik Džejmi Raskin, demokrata iz Merilenda, pokušao je da odvrati zabrinutost oko Bajdenovih godina, nazivajući ih „smešnim i jeftinim“ i primetio da je Tramp takođe imao neke gafove poslednjih nedelja.

„Upravo sam proveo sat vremena sa predsednikom Bajdenom i čitavim demokratskim klubom, gde je sve ugostio i zabavljao“, rekao je Raskin za CNN u četvrtak uveče.

Tramp je pokušao da stvori lažnu ekvivalenciju između sopstvenog sukoba sa vladom oko poverljivog materijala – što je dovelo do jedne od njegovih saveznih optužnica – i onoga što je pronađeno u Bajdenovoj garaži i jazbini u Delaveru.

Slike u izveštaju o kutijama u Bajdenovoj garaži, pored njegove korvete, Trampove pristalice će gotovo sigurno postaviti pored zloglasnih slika Trampovih kutija u nekorišćenom kupatilu Mar a Lago.

Tajni materijal opisan u Hurovom izveštaju odnosio se na politiku u Avganistanu kada je Bajden bio potpredsednik i uključuje rukom pisani memorandum u kojem je savetovao tadašnjem predsedniku Baraku Obami da ne šalje više vojnika u Avganistan.

Obama je na kraju ignorisao savet.

Bajdenova odluka kao predsednika da ukloni sve američke trupe iz Avganistana – dozvoljavajući talibanima da ponovo preuzmu kontrolu nad tom zemljom 2021. – smatra se mrljom u njegovom spoljnopolitičkom dosijeu.

Još dobrih vesti za Trampa

Posle pobeda u četvrtak u Nevadi i na američkim Devičanskim ostrvima, Tramp ostaje neporažen i u potpunosti komanduje primarnom trkom.

Trampova pobeda u Nevadi nikada nije bila dovedena u pitanje u državi u kojoj su partijski lideri oblikovali takmičenje za dodelu delegata u korist njega.

Trampova glavna rivalka Niki Hejli je rekla da će ostati u trci do superutorka početkom marta, čak i nakon sramote u Nevadi i nakon što ankete pokazuju da zaostaje u svojoj matičnoj državi Južnoj Karolini, koja održava sledeće republikanske predizbore 24. februara.

Iako njegova pobeda na Vrhovnom sudu posle usmenih rasprava u četvrtak možda nije tako sigurna kao što je njegova nemir u poslaničkim klubovima u Nevadi, Tramp mora da bude zadovoljan kako stvari izgledaju.

Pitanje da li je Tramp zaista učestvovao u pobuni jedva da se pominje u argumentima, što je znak za mnoge posmatrače suda da bi sudije mogle da zaobiđu Trampovo ponašanje 6. januara 2021 u potpunosti u odluci koja će verovatno potvrditi njegovu podobnost da se pojavi na predsedničkim izborima.

Ipak, pred Vrhovni sud se postavljaju veća pitanja u vezi sa Trampom, kao što je da li Tramp uživa apsolutni imunitet od krivičnog gonjenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari