Džonson na meti kritika što nije otpustio ministra zdravlja 1Foto: EPA-EFE/VICKIE FLORES

Britanski premijer Boris Džonson našao se na meti oštrih kritika zato što nije otpustio Meta Henkoka čim je postalo jasno da je prekršio pravila koja je upravo on, kao ministar zdravlja, uveo povodom pandemije virusa korona, kada je poljubio i zagrlio saradnicu u svojoj kancelariji i time razbesneo javnost koja je primorana da živi u lokdaunu.

Henkok se u petak izvinio nakon što je list „The Sun“ objavio da je poljubio i zagrlio visokopozicioniranu pomoćnicu u svojoj kancelariji prošlog meseca, kada je to bilo zabranjeno zbog pandemije.

On je bio prinuđen da podnese ostavku pošto su torijevski članovi parlamenta, ministri i lokalni konzervativci od Džonsona zahtevali da bude izbačen iz vlade.

Njegova ostavka predstavlja veliki udarac za autoritet Džonsona, koji je stao uz Henkoka nakon što se javno izvinio.

„Prihvatam da sam prekršio smernice o fizičkoj distanci u tim okolnostima“, rekao je on tada, dodavši da je „razočarao ljude“ i da „jako žali zbog toga“, nakon čega je Džonson rekao da je „stvar time rešena“.

Kako prenosi Gardijan, lider laburista Kir Stramer naglasio je da je „Džonson trebalo da otpusti Henkoka, ne davši mu šansu da sam podnese ostavku“, a sa njim se složio i Jan Blekford, lider SNP u Vestminsteru.

„To je ogroman propust u liderstvu Borisa Džonsona. Met Henkok je trebalo da bude otpušten, a ne da mu se pruži prilika i vreme da sam podnese ostavku tokom vikenda“, naveo je Blekford.

„Zaostavština Meta Henkoka kao ministra zdravlja biće potpuni neuspeh i promašaj. A činjenica da je Boris Džonson mislio da Henkok posle toga može samo da nastavi kao da se ništa nije dogodilo samo još jednom dovodi u pitanje premijerovo rasuđivanje“, naglasio je lider liberaldemokrata Ed Dejvi.

Henkok je bio u središtu vladine borbe protiv pandemije, redovno se pojavljivao na televiziji i radiju i građanima govorio da striktno poštuju mere, a prošle godine je čak pozdravio ostavku uglednog naučnika koji je na sličan način prekršio pravila.

Nakon što je obelodanjeno da je prekršio sopstvena pravila, Henkok je u pismu upućenom Džonsonu naveo da „vlada duguje narodu, koji se mnogo žrtvovao tokom pandemije, da bude iskrena, pošto ga je već izneverila“.

Za ministra zdravlja umesto Henkoka imenovan je Sadžid Džavid, koji je bio na mestu kancelara kada je Džonson postao premijer, ali je podneo ostavku u februaru 2020.

Džavid je, kako prenosi BBC, rekao da je njegov prethodnik radio veoma teško i predano i da je uveren da Henkok ima još mnogo toga da ponudi obavljajući javne funkcije.

Henkok je obavestio Džonsona da podnosi ostavku, priznavši da je prekršio meru fizičkog distanciranja nedugo pošto su se u medijima pojavile fotografije na kojima se vidi kako ljubi saradnicu Đinu Koladanđelo, koju je sam imenovao na funkciju u ministarstvu.

„Veoma smo naporno radili da se izborimo sa pandemijom. Poslednja stvar koju želim je da moj privatni život odvuče pažnju sa fokusa koji nas vodi ka izlasku iz ove krize. Želim da se ponovo izvinim zbog kršenja pravila i da se izvinim mojoj porodici i voljenima što sam ih stavio u ovakvu poziciju“, rekao je Henkok.

Džonson je naveo da mu je „žao što gubi Henkoka“ i da bi on trebalo da napusti ministarsko mesto „veoma ponosan na ono što je postigao, ne samo u pogledu borbe protiv pandemije, već i pre nego što je kovid 19 zadao udarac“.

U odgovoru na Henkokovo pismo ostavke, Džonson je nagovestio da bi on jednog dana mogao ponovo da se vrati u vladu. „Zahvalan sam vam za podršku i verujem da vaš doprinos javnoj službi daleko od toga da je okončan“, poručio je premijer bivšem ministru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari