Evropska unija je pokrenula operaciju presretanja čamaca kojima se krijumčare migranti u Sredozemnom moru, te će od sad posada plovila mornarice EU moći da se ukrcava, pretražuje, zaplenjuje i menja pravac plovila za koja se bude sumnjalo da služe za krijumčarenje ljudi. Operacija se zove Sofija. EU se do sada usredsređivala na nadzor i spasilačke operacije.

Od početka godine više od 130.000 migranata i izbeglica je došlo do Evrope sa severne afričke obale. Više od 2.700 njih se udavilo. Međutim, mnogo veći broj migranata i izbeglica, uglavnom Sirijaca koji beže od građanskog rata u svojoj zemlji, kreće se drugom rutom, odnosno kopnenim putem stigne do Turske, onda pređe kraći pomorski put do države-članice EU Grčke, a odatle ide ka centralnoj i severnoj Evropi, pri čemu im je Nemačka krajnja destinacija.

 

Jedna od glavnih tema jučerašnjeg obraćanja nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Fransoa Olanda Evropskom parlamentu u Strazburu bilo je pitanje migranata. Takvo obraćanje zvaničnika je retko u EP, a prethodno je bilo zabeleženo 1989, kada su govorili tadašnji predsednik Francuske Fransoa Miteran i nemački kancelar Helmut Kol.

Ogroman broj migranata koji je stigao do Evrope izazvao je krizu u okvirima EU, odnosno razmirice među njenim državama-članicama u vezi s tim kako se boriti s tolikim prilivom ljudi na kontinentu. Najveći broj izbeglica stradao je na putu od Libije ka Italiji.

EU je prvu fazu operacije pod nazivom „EU Navfor Med“ pokrenula u junu. U okviru te operacije mornarica je vršila nadzor nastojeći da detektuje čamce krijumčara i nadgledala obrasce krijumčarenja migranata iz Libije ka Italiji i Malti. Druga faza operacije nazvana je „Sofija“ po devojčici koja je rođena na brodu EU, pošto je njena majka u avgustu spasena u vodama Libije. Komandant operacije Enriko Kredendino će nadzirati nekoliko ratnih brodova EU u Sredozemlju, uključujući britansku fregatu HMS Ričmond, iz sedišta u Rimu. Njegov zamenik Erv Bležin je rekao za Bi-Bi-Si da je šest brodova angažovano na „razbijanju ovog poslovnog modela tako što će nastojati da uhapsi neke osumnjičene krijumčare.“ On je takođe izrazio nadu da će se operaciji pridružiti još plovila s profesionalcima koji su spremni da se suoče sa svim pretnjama i otporom na koji naiđu.

Evgenio Ambrozi, stručnjak iz Međunarodne organizacije za migraciju (IOM), je međutim upozorio da će operacija EU u Sredozemlju propasti ukoliko se evropski blok ne bude borio protiv kriminalnih bandi u Evropi. „Transnacionalne kriminalne bande krijumčara su iste one koje su umešane u dilovanje oružja i droge“, rekao je Ambrozi i dodao da „čamci nisu razlog za krijumčarenje“, tako da ako napori budu usredsređeni samo na čamce, „jezgro kriminala će i dalje biti netaknuto.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari