Fauči: Posledice prebrzog otvaranja u SAD bile bi vrlo ozbiljne 1Foto: FoNet/AP

Američki epidemiolog Entoni Fauči, centralna ličnost u kriznom štabu Bele kuće za korona virus, upozorio je danas na „vrlo ozbiljne“ posledice ukoliko se suviše brzo krene u ponovno pokretanje privrede u jeku pandemije i naveo da bi broj umrlih u SAD mogao da bude „viši“ od zvaničnog bilansa.

„Posledice bi mogle biti vrlo ozbiljne“ ukoliko se jedna savezna država, grad, region odluče da otvore svoju privredu pre nego što se steknu potrebni uslovi, odnosno registrovan pad epidemije tokom 14 dana, rekao je Entoni Fauči na saslušanju u američkom Senatu, prenosi Frans pres.

Neizbežno je da bude više zaraženih korona virusom kada ljudi ponovo počnu da se okupljaju a spremnost zajednica da ugase ta žarišta odrediće u kojoj meri će biti loše ponovno izbijanje pandemije, rekao je Fauči u Odboru Senata američkog Kongresa za zdravtvo, rad i penzije.

„Nema sumnje da čak i pod najboljim okolnostima kada ublažite mere suzbijanja videće se pojava nekih slučajeva“, rekao je Fauči.

Ukoliko se bude žurilo sa ponovnim otvaranjem bez praćenja uputstava rekao je da je zabrinut da će početi da se vide mali skokovi u broju obolelih koji mogu da se pretvore u veća žarišta epidemije.

„Posledice bi mogle da budu zaista ozbiljne“, rekao je on.

Fauči, koji je direktor Nacionalnog instituta SAD za alergije i infektivne bolesti, najavio je da će dati ovakvo upozorenje kada bude danas govorio u Senatu, u ranije poslatom imejlu „Njujork tajmsu“.

Fauči je među zdravstvenim zvaničnicima koji se danas izjašnjavaju pred specijalnim Panelom Senata. Oni govore preko video linka a i većina senatora koji učestvuju u panelu takođe su prisutni preko video veze, mada je jedan broj došao i lično u Senat, uz mere zaštite, maske i distanciranje.

Fauči svedoči u vreme kada predsednik SAD Donald Tramp hvali američke države koje se ponovo otvaranju posle duže izolacije namenjene da spreči širenje virusa, navodi AP. Tramp želi da se što pre ponovo pokrene američka privreda koja je teško pogođena posledicama zatvaranja zbog virusa.

Savetnik za zdravlje predsednika SAD Donalda Trampa je pored toga upozorio da broj umrlih u SAD, zemlji najteže pogođenoj korona virusom u svetu sa više od 80.000 smrtnih slučajeva i 1,3 miliona zvanično prijavljenih zaraženih, „verovatno viši“ od zvaničnih cifara, ukoliko se uzmu u ozbir slučajevi osoba koje su umrle kod kuće.

Agencija AP je u nedavnom pregledu ustanovila da 17 američkih država ne ispunjavaju ključno merilo Bele kuće za ublažavanje restrikcija, a to je 14-odnevna silazna putanja u broju novih slučajeva korona virusa, ili stope pozitivnih testova.

Ipak mnoge od tih država počele su ponovo da se otvaraju ili se spremaju to da učine, uiključujući Alabamu, Kentaki, Mejn, Misisipi, Mizuri, Nebrasku, Ohajo, Oklahomu, Tenesi i Jutu.

Od 33 države koje su imale 14-odnevnu nizlaznu putanju ili slučajeva ili stopa pozitivnih testova, 25 su delimično otovrene ili se spremaju već narednih dana da se otvore, pokazuje analiza agencije AP. Druge države koje nemaju 14-odnevni pad ostaju zatvorene iako ispunjavaju neke kriterijume za otvaranje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari