FBI upozorava na represiju stranih vlada nad stanovnicima SAD 1Foto: Shutterstock/Mark Van Scyoc

Visoki kontraobavještajni zvaničnici FBI-a upozorili su na nove taktike i na „linije koje prelazi“ sve veći broj zemalja, te da se bitke između SAD i autokratskih režima više ne vode samo u sajber prostoru, već i na američkom tlu, pišu Vijesti.

Prema njihovim navodima, SAD se suočavaju sa „prelomnom tačkom“ u pokušaju da se odupru transnacionalnoj represiji, dok zemlje poput Kine i Irana sve više i smelije targetiraju disidente i manjinske grupe.

„Promena koju pokušavamo da istaknemo je svoevrsno povećanje nivoa pretnji, pretnji nasiljem, pretnji zastrašivanjem, koje prelaze granice i do sada ih nismo viđali“, rekao je novinarima visoki zvaničnik kontraobaveštajne službe FBI-a, čiji identitet nije objavljen, u skladu sa smernicama njegove agencije.

Ovo upozorenje se dogodilo samo nekoliko dana nakon što je FBI uhapsio dvojicu stanovnika Njujorka, optužujući ih za upravljanje tajnom i ilegalnom policijskom stanicom u ime kineskog ministarstva javne bezbednosti.

“Ne možemo i nećemo da tolerišemo progon kineske vlade protiv prodemokratskih aktivista koji su potražili utočište u ovoj zemlji”, rekao je američki tužilac Brion Pis najavljujući optužnice u ponedeljak.

„Ostajemo odlučni i nepokolebljivi u borbi protiv bilo kakvih napora Komunističke partije Kine da ugnjetava i zastrašuje naše stanovnike“, dodao je.

Zvaničnici FBI-a odbili su da podijele detalje o tome koliko je zemalja uključeno u transnacionalnu represiju, koja obuhvata taktike poput uhođenja, zastrašivanja ili izvođenja napada protiv ljudi koji žive u SAD.

Višestruke pretnje

Osim na Iran i Kinu, američki zvaničnici obično upozoravaju na Rusiju, ali i zemlje poput Belorusije, Egipta i Saudijske Arabije.

Bez obzira na to koja država stoji iza represije, organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava upozoravaju da su pretnje u porastu.

Baza podataka američke organizacije Fridom haus sadrži 854 fizička incidenta transnacionalne represije, koje su u 91 zemlji počinile vlade 38 država od 2014. godine. Samo u 2022. godini dogodilo se 79 incidenata.

Kina je učestvovala u čak 253 incidenta u proteklih devet godina, što Fridom haus označava kao „direktnu, fizičku transnacionalnu represiju“.

Slijede Turska, Tadžikistan, Rusija, Egipat, Turkmenistan, Uzbekistan, Belorusija, Iran i Ruanda.

FBI i drugi zvaničnici službi za sprovođenje zakona takođe upozoravaju da mnoge od ovih zemalja postaju sve sofisticiranije i drskije u naporima da ućutkaju kritičare u SAD.

U Proceni prijetnji u svijetu, objavljenoj ranije ove godine, američke obaveštajne agencije su navele da kineska vlada aktivno prati kineske studente u inostranstvu, mobilizujući kineska studentska udruženja da pomognu u gušenju neslaganja.

Takođe, Peking koristi i „pomoć komercijalnih preduzeća sa sedištem u Kini“, radi pomoći u nadziranju i cenzurisanju kritičara.

Kada je reč o Iranu, u tom izveštaju se upozorava da Teheran “ostaje posvećen razvoju surogat mreža unutar Sjedinjenih Država, što je cilj kojem teži više od jedne decenije”.

Neki od pokušaja Irana dospjeli su na naslovnice američkih medija, uključujući višestruke zavjere protiv Masihe Alinedžad, iransko-američke aktiviskinje za ljudska prava i voditeljke persijskog programa Glasa Amerike.

Ranije ove godine, Sekretarijat za pravosuđe SAD je optužio tri člana istočnoevropske kriminalne bande u vezi sa zavjerom za ubistvo Alinedžad ispred njenog doma u Njujorku.

Iz kineske ambasade u Vašingtonu odbacili su optužbe FBI-a.

„Kineska policija ne učestvuje u ‘transnacionalnoj represiji i prisili’ protiv takozvanih ‘disidenata’ i ‘neistomišljenika““, naveo je portparol ambasade Liu Pengju u imejlu Glasu Amerike. “

Pengju je američke vlasti optužio da nastoje oklevetati kineski ugled, dodajući: „Kineska vlada se striktno pridržava međunarodnog prava i u potpunosti poštuje suverenitet drugih zemalja u sprovođenju zakona“.

Druge zemlje o kojima su američki zvaničnici govorili u kontekstu transnacionalne represije, poput Irana, Belorusije, Egipa i Saudijske Arabije, nisu odgovorile na pitanja Glasa Amerike o toj temi.

Odgovor SAD

“Ovi drski akti transnacionalne represije krše zakone SAD, oni narušavaju naš suverenitet i možda najvažnije, oni su napad na naše osnovne vrednosti”, rekla je zamenica američkog državnog tužioca Liza Monako tokom govora prošlog mjeseca u Vašingtonu.

„Koristićemo svaki alat da razotkrijemo represivnu taktiku autokratskih režima i prisilimo njihove agente da odgovaraju za svoje nezakonito ponašanje“, izjavila je Monako.

“Podržaćemo naše saveznike i partnere da učine to isto.”

Tokom protekle dve godine, FBI je pojačao obuku svojih analitičara i agenata na terenu, uključujući i one koji blisko sarađuju sa aerodromima i drugim transportnim čvorištima, kako bi im pomogao da bolje prepoznaju aktivnosti koje mogu da upute na zavere transnacionalne represije.

Istovremeno, vlade koje se bave transnacionalnom represijom pronalaze sve sofisticiranije načine da ućutkaju one koji im se ne sviđaju, uključujući i to što Kina i Iran sve češće koriste privatne istražitelje – koji nisu uvijek svjesni šta se dešava.

„Viđali smo da privatni istražitelji ne znaju šta se dešava i gde, u stvari, subjekti koriste neku vrstu izdvojene kompanije da maskiraju ko stoji iza toga“, rekao je zvaničnik FBI-a za Glas Amerike.

Takođe, bilo je i slučajeva da Kina pokušava da deluje preko lokalne policije.

Policija ima tendenciju da veruje drugoj policiji, rekao je zvaničnik Glasu Amerike „pa kada dobiju zahtjev od, na primer, kineske policije, oni će to da prihvate zdravo za gotovo“.

Iz FBI-a navode da pokušavaju da upozore i edukuju udruženja privatnih istražitelja o pokušajima da se istražitelji zloupotrebljavaju u svrhu transnacionalne represije.

FBI takođe radi i na boljoj komunikaciji sa imigrantskim zajednicama koje su u prošlosti već bile meta, ili su potencijalna meta u budućnosti.

Zvaničnici kažu da autokratski režimi često dobro koriste sajber prostor za zastrašivanje i ućutkivanje onih koji im se ne sviđaju.

Neki autokratski režimi čak su koristili pretnje i novac kako bi prisilili ljude da im pomognu ućutkati druge osobe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari